Próby samodzielnego urządzenia mieszkania mogą się różnie skończyć, zwłaszcza, gdy nie mamy żadnego doświadczenia związanego z projektowaniem przestrzeni i doborem odpowiednich materiałów. Dlatego coraz większą popularność zdobywają architekci wnętrz, którzy nie tylko wyliczą wszystko co do centymetra, dobiorą odpowiednie materiały, ale i często przekażą klientowi listę dostawców i wykonawców, co znacząco przyśpieszy remont. Nasz dom powinien być estetyczny oraz funkcjonalny, a to z pewnością będzie w stanie zapewnić nam porządny architekt. Poniżej znajdują się podstawowe informacje, które mogą nam pomóc w podjęciu decyzji, czy potrzebujemy architekta oraz jak wygląda jego praca.

Projektowanie wnętrz – czy architekt jest konieczny?

Oczywiście nikt nas nie zmusza do korzystania z dodatkowej pomocy w projektowaniu mieszkania, ale warto zdawać sobie sprawę, że profesjonalny architekt wnętrz będzie w stanie dostrzec o wiele więcej niż my. Dobry architekt maksymalnie wykorzysta potencjał naturalnego światła w pomieszczeniu, ułożyć meble w taki sposób, aby pomieszczenie wyglądało na większe czy dobierze kolory ścian tak, aby pasował do pozostałych elementów i tworzyły przytulną, miłą dla oka przestrzeń. Dodatkowo architekt wnętrz może ustalić, w których miejscach w danym pomieszczeniu powinny znajdować się źródła światła, aby pokój był odpowiednio oświetlony, ale bez zbędnego marnowania energii. Zatrudnienie projektanta jest dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy zagospodarować „trudniejsze” pomieszczenia, takie jak poddasze czy duży pokój, który musi pełnić rolę salonu, jadalni oraz kuchni. W takich sytuacjach łatwo o zagracenie pomieszczenia i zamiast ładnego i funkcjonalnego wnętrza, otrzymamy składzik. W przypadku samodzielnego projektowania wnętrza, na naszej drodze stanie jeszcze jedne problem, którym jest właściwe oszacowanie kosztu remontu. W przypadku architekta, otrzymamy dokładny kosztorys za każdy element, lub sami możemy ustalić budżet, w którego ramach architekt powinien się poruszać. To pozwoli nam na pełną kontrolę nad finansami i nie spotkamy się z niespodzianką w postaci dużo wyższych kosztów remontu. Na sam koniec warto wspomnieć o materiałach. Architekt, ze względu na swoje wykształcenie, o wiele lepiej orientuje się w kwestii wyboru najlepszych materiałów budowlanych. Jest to kluczowa umiejętność, jeśli chcemy, aby nasz dom jak najdłużej pozostał w dobrym stanie. Architekt wie dobrze, na jakich materiałach nie możemy oszczędzać, a przy których możemy sobie pozwolić na tańsze zamienniki, bez widma niedługiej ich wymiany.

Projektowanie wnętrz – czym jest projekt koncepcyjny?

Na projekt koncepcyjny składają się przeważnie dwa lub trzy wstępne projekty wnętrza. Mogą być przedstawione w postaci rzutów lub wizualizacji 3D. Projekt koncepcyjny jest więc ogólną, pierwszą wizją zagospodarowania przestrzeni. Te projekty rzadko zawierają szczegółowe informacje dotyczące, np. wymiarów poszczególnych elementów czy wymaganych materiałów. Projekt koncepcyjny służy jedynie ogólnemu przedstawieniu wizji, rozmieszczenia mebli, doboru kolorów, ustawienia ścian działowych czy innych rozwiązań, które zwiększą funkcjonalność wnętrza. Na tym etapie możemy wprowadzić jeszcze większe zmiany, wzbogacić koncepcje itp. Gdy zaakceptujemy wybrany projekt wnętrza, architekt przystępuje do kolejnego etapu, który będzie już zawierał dokładny plan wymiarów poszczególnych elementów oraz przedstawione zostaną nam propozycje konkretnych materiałów. Cena projektu koncepcyjnego różni się w zależności od tego, czy współpracujemy z pracownią, architektem-freelancerem czy może początkującym, świeżo upieczonym lub wciąż uczącym się architektem wnętrz. Cena za projekt wykonany przez profesjonalną pracownie oscyluje w granicach 100 zł za metr kwadratowy. Współpraca z samodzielnym architektem, może kosztować połowę tej ceny za metr kwadratowy. Początkujący architekci i studenci architektury wnętrz przygotowują projekty jeszcze taniej. Wybór należy do nas. Jednak powinniśmy wziąć pod uwagę to, że jeśli już decydujemy się na wykorzystanie architekta wnętrz, to raczej nie powinniśmy na nim oszczędzać. W końcu to od niego zależy, jak będzie wyglądać nasze mieszkanie.

Projektowanie wnętrz – projekt kompleksowy

Projekt kompleksowy to projekt zawierający wizualizacje danego wnętrza oraz dokładną rozpiskę wszystkich potrzebnych materiałów oraz ich szacowany koszt. Dodatkowo architekt przygotowuje plan instalacji elektrycznej, wodnej i teletechnicznej. Fachowcy, którzy będę realizować projekt będę mieć pod ręką wszelkie niezbędne informacje. Przygotowanie kompleksowego projektu przez pracownie kosztuje około 160 zł za metr kwadratowy (w przypadku samodzielnych architektów, koszt powinien być nieco niższy). Projekt kompleksowy jest wyjątkowo wygodny, ponieważ w jego przypadku nie musimy się o nic martwić. Ekipa remontowa otrzyma profesjonalnie przygotowane wytyczne, a my będziemy dokładnie wiedzieć ile zapłacimy za każdy element.