Catering dietetyczny jest to nowoczesna forma odżywiania się, która w Polsce jest coraz bardziej popularna. Jest przeznaczona dla osób,  które chcą się odżywiać zdrowo, ale nie mają czasu na gotowanie samodzielne posiłków. Czasami w natłoku tych wszystkich spraw związanych z naszym życiem na jedzenie w spokoju,  o tych samych porach wartościowych posiłków po prostu nie ma czasu. W efekcie zyskujemy to, że podjadamy między posiłkami, jadamy impulsywnie czy też sięgamy po półfabrykaty czy fast foody. Dlatego catering dietetyczny zyskuje tutaj swoją przewagę: pozwala on na jedzenie posiłków domowych i zdrowych.

Jak działa ta usługa?  Bardzo prosto: zamawiamy catering na cały tydzień,  w zamówieniu podajemy rodzaj diety, ilość kalorii, płeć czy ewentualne alergie, a wykwalifikowany dietetyk ustala nam menu na cały tydzień.  Codziennie rano cztery do pięciu posiłków zostaje dostarczane pod nasze drzwi a naszym jedynym zadaniem jest ich zjedzenie o odpowiedniej godzinie. Posiłki są tak dostosowane, że można je jeść w wersji zarówno na ciepło, jak i na zimno, co doskonale się sprawdza w przypadku osób zabieganych, które nie mają czasu na przygotowywanie posiłków, lub muszą zjeść na szybko w biurze, w którym nie ma zbytnio możliwości przygotowania posiłku.

Catering dietetyczny jest w Polsce usługą dosyć nową. W związku z tym nie jest ona idealna. Często zdąża się,  że posiłki przywożone przez kurierów są monotonne, szczególnie przy stosowaniu diety pudełkowej przez dłuższy okres czasu. Potrawy nie mają swoich wariacji,  jak to ma miejsce przy przygotowaniu posiłków w domu. Niektórzy zarzucają takim usługom ze są droższe niż samodzielne kupowanie i przygotowanie potraw, szczególnie w przypadku większej ilości osób. Nie jest to jednak opcja tylko „dla bogatych”.  Kiedy kupujemy produkty naprawdę wysokiej jakości, musimy za nie zapłacić odpowiednio więcej, i te ceny nie maleją przy robieniu zakupów dla większej ilości osób.

Ćwiczący znaleźli idealne rozwiązania?

Według firm oferujących catering dietetyczny, trzymanie diety chyba jeszcze nigdy nie było tak proste, łatwe i przyjemne. Jednak nie jest to takie proste.  Szczególnie dla osób ostro trenujących, bądź przygotowujących się do zawodów. Co z tego, że jest smacznie, kolorowo, potrawy są urozmaicone? Prawda nie każdy lubi duże ilości mięsa, ale w wielu wypadkach, o których można poczytać w sieci na różnych blogach i forach,  mięsa są praktycznie “śladowe” ilości. Jeden posiłek z mięsem z 5 (bądź dania bez mięsa w ogóle) w diecie dla osoby, która „buduje masę” jest zdecydowanym błędem i pomyłką. To może na redukcję? No…też nie. Na redukcji proteiny są jeszcze ważniejsze. Często się okazuje, że nawet do rekreacyjnego treningu takie posiłki są zwyczajnie niewystarczające. Na redukcji gdy mamy do dyspozycji jedynie 1800 kcal wyjątkowo ważne jest aby każdy z posiłków sycił na długi czas i odciągnął nas od podjadania.

Usuwamy demony

Nie każdy diabeł straszny, jak go malują. Istnieją firmy, które od lat zajmują się cateringiem dietetycznym. W zależności od klienta przygotowują indywidualną, optymalną dietę, dostarczają świeże posiłki z najwyższej jakości produktów, i dbają o ciągłość diety klienta. To jest szczególnie potrzebne przy dietach osób regularnie ćwiczących na siłowni, odchudzających się czy cierpiących na choroby wymagające odpowiedniej diety. Potrafią oni dostosować swoje posiłki do wymagań klienta, i słuchają jego głosu.

Jakie mogą być jeszcze inne obawy osób korzystających z cateringu dietetycznego? Wiele osób uważa, że pudełkowe jedzenie (bo tak nazywają usługę cateringu dietetycznego) może i jest dietetyczne, i ma wiele zalet, ale nie do końca jest smaczne. Obawiają się mdłych, nieprzyprawionych, nudnych posiłków. Jednak korzystając z usług dobrej i profesjonalnej firmy cateringowej okazuje się, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Dzięki wysokiej jakości produktów: świeżym warzywom, soczystym mięsom i dobrze dobranym przyprawom dowidzieli się, że posiłki nie muszą być nudne, mogą być niezwykle różnorodne.

Jakie są dodatkowe plusy cateringu dietetycznego?

Nawet przy czteroosobowej rodzinie zamawiając usługę cateringu dietetycznego możesz wybrać dla każdego z nich osobne menu. Dzięki temu każdy domownik będzie miał to, na co ma ochotę, w innym wariancie kalorycznym oraz inaczej doprawione. I… przy dobrze dobranym jedzeniu jest go tyle, że można nie być w stanie tego przejeść. Rozmawiając z osobami regularnie korzystającymi z usług cateringu dietetycznego można usłyszeć powtarzające się zalety: nie tracimy czasu na gotowanie (to zazwyczaj u osób, które gotować nie lubią, bądź żyją niezwykle szybko), przez to, że otrzymujemy jedzenie w pojedynczych opakowaniach, znika problem zmywania (ale na dwoje babka wróżyła- produkujemy dużo śmieci), mają w kuchni porządek, jedzą dokładnie to na co mają ochotę, i … nie przepłacają. Dlatego warto zastanowić się nad usługa cateringu dietetycznego. Bo może okazać się strzałem w  dziesiątkę. Albo totalnym niewypałem.