Fizjoterapeuci to specjaliści, którzy zajmują się problemami związanym z narządami ruchu. Fizjoterapeuta w Szczecinie jest to zawód, którego uzyskanie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i koniecznością uzyskania niezbędnych kwalifikacji. Kto to jest fizjoterapeuta? Kiedy warto zainteresować się wizytą u fizjoterapeuty? Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji? Jakie metody rehabilitacji można stosować podczas fizjoterapii? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Kto to jest fizjoterapeuta?

dobry rehabilitant SzczecinWielu czytelników z pewnością zastanawia się, kim tak właściwie jest fizjoterapeuta Szczecin. Otóż jest to persona, która posiada wykształcenie medyczne. Wykorzystuje odpowiednią gimnastykę i zabiegi, które mają na celu przywrócenie sprawności ruchowej pacjenta, w konsekwencji łagodzone są dolegliwości bólowe. Dodatkowo podnosi on sprawność fizyczną organizmu poszczególnych pacjentów. Gdybyśmy mieli wskazać główne zabiegi, które stosowane są najczęściej, wówczas wymienilibyśmy masaże, kąpiele lecznicze, ciepłolecznictwo, ultrasonoterapię, gimnastykę leczniczą, światłolecznictwo, laseroterapię i pola elektromagnetyczne. W praktyce fizjoterapeuta Szczecin wykorzystuje różnorodne metody leczenia, w zależności od tego, z jakimi problemami mamy do czynienia. Do przykładowych technik zaliczyć można ćwiczenie zakresu ruchu, elektroterapię, ultradźwięki, masaże terapeutyczne, krioterapię, terapię cieplną i Kinesio Taping.

Kiedy warto zainteresować się wizytą u fizjoterapeuty?

Skoro zdajemy już sobie sprawę z tego, kim jest fizjoterapeuta Szczecin, warto zainteresować się kwestią tego, kiedy należy wybrać się do takiego specjalisty. Okazuje się, że taka wizyta okaże się strzałem w dziesiątkę dla osób, które muszą borykać się z dolegliwościami ze strony układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, czyli z bólem pleców, zaburzeniami kręgosłupa szyjnego, zapaleniem stawów, a także urazami sportowymi. Druga grupa osób to persony, które mają problem z układem oddechowym. Do typowych dolegliwości zalicza się wówczas astmę, przewlekłą chorobę płuc, mukowiscydozę. Warto również wspomnieć o nieprawidłowo funkcjonującym układzie sercowo-naczyniowym, czego konsekwencją są choroby serca, a w skrajnych przypadkach zawały serca. Ostatnią grupą dolegliwości są te neurologiczne, czyli po udarze, w przypadku stwardnienia rozsianego lub w chorobie Parkinsona. Fizjoterapeuta Szczecin to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które doświadczyły ostatnimi czasy kontuzji w wyniku uprawiania sportu – jest to popularne zjawisko wśród zawodników sztuk walki. Warto wspomnieć o personach cierpiących na zawroty głowy, a także o tych, które tracą równowagę lub mają problemy z trzymaniem moczu. Zabiegi fizykoterapeutyczne mogą okazać się w tym przypadku zbawienne.

Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

Fizjoterapeuta w Szczecinie
Fizjoterapeuta w Szczecinie

Wielu początkujących często myli pojęcie fizjoterapii z rehabilitacją. Nie powinniśmy jednak używać tych pojęć zamiennie, bowiem w praktyce fizjoterapia jest częścią składową rehabilitacji. W zakresie rehabilitacji można wyróżnić rehabilitację medyczną http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/umow-wizyte-online/, zawodową i społeczną. Celem tej pierwszej jest przywrócenie osoby niepełnosprawnej do życia społecznego lub stworzenie takich warunków, które umożliwiają godne bytowanie. Jeśli chodzi o rehabilitację zawodową, to jej głównym zadaniem jest przysposobienie osób niepełnosprawnych do tego, aby wykonywały one dowolną pracę zawodową. W jej skład wchodzi poradnictwo zawodowe, wybór optymalnego zatrudnienia, przekwalifikowanie zawodowe, ocena zdolności psychologicznych. Rehabilitacja społeczna to integracja osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Mowa o kształtowaniu umiejętności zachowywania się w rodzinie, grupie zawodowej, grupie rówieśniczej, a także skutecznie łagodzenie wszelkich barier społecznych, zarówno tych ekonomicznych, jak i edukacyjnych.

Jakie metody rehabilitacji można stosować podczas fizjoterapii?

Dużą popularnością cieszy się terapia manualna, która to polega na szczegółowych badaniach, postawieniu diagnozy, a także leczeniu manualnym. Technika ta najczęściej stosowana jest do stawów, mięśni, struktur torebkowych, wiązadeł. Jej głównymi elementami jest masaż, mobilizacja stawowa, rozciąganie mięśni, manipulacje, a także specjalistyczne ćwiczenia. Wykonywany jest trening funkcjonalny i terapeutyczny. Są to specjalne ćwiczenia pod nadzorem specjalisty, które są nieodzownym elementem całej rehabilitacji. Stosowana jest także fizykoterapia, w sposób szczególny ultradźwięki i prądy, co stanowi uzupełnienie całego procesu. Kinesiotaping natomiast umożliwia poprawę funkcji poszczególnych obszarów ciała, w ten sposób odciążane są tkanki, jednocześnie aktywizowane struktury. Jak można zatem zauważyć, fizjoterapeuta Szczecin ma wiele możliwości leczenia- dobierane są te metody, które w przypadku danego pacjenta wydają się być najskuteczniejsze, jednocześnie najmniej inwazyjne.

Spondylus rehabilitacja Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
www.spondylus-rehabilitacja.pl