Jak otworzyć swój własny warsztat samochodowy? Każdego dnia na drogach publicznych w naszym kraju poruszają się miliony samochodów osobowych. Patrząc na ilość aut zarejestrowanych w Polsce, można odnieść wrażenie, że na każdą rodzinę przypadają aż dwa pojazdy. Tak duża ilość samochodów sprawia, że mechanicy samochodowi mają pełne ręce roboty. Zajmują się bowiem zarówno bardzo skomplikowanymi naprawami mechanicznymi i silnikowymi, jak i prostymi akcjami serwisowymi.

Każdego roku wielu absolwentów szkół samochodowych kończy swoją edukację uzyskując dyplom mechanika. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wówczas założenie własnego biznesu. Warto oczywiście poprzedzić to odpowiednimi praktykami lub stażem, podczas których zdobędziemy odpowiednie doświadczenie. Jeżeli jesteśmy gotowi, powinniśmy przystąpić do działania i założyć warsztat samochodowy. Jak to zrobić i co będziemy do tego potrzebowali?

Odpowiednie miejsce

serwis samochodowy Szczecin
serwis samochodowy Szczecin

Decydując się na założenie własnego warsztatu samochodowego, wszelkie działania powinniśmy rozpocząć od poszukiwań odpowiedniego miejsca. Nie chodzi tutaj wyłącznie o znalezienie dużego pomieszczenia wyposażonego w kanał lub podnośnik, ale o lokalizację w znaczeniu bardziej ogólnym. Warto bowiem wybierać miejsca, które są blisko skupisk ludzi i dużej liczby domów lub bloków mieszkalnych. Istnieje wówczas bardzo duże prawdopodobieństwo, że najbliżsi mieszkańcy wybiorą lokalne warsztaty samochodowe i tym samym trafią do naszej firmy. Jeżeli nasz warsztat będzie się znajdował na przysłowiowym odludziu, wówczas możemy mieć problem z pozyskaniem klientów. Utrudniony dojazd i brak komunikacji miejskiej lub podmiejskiej będzie więc generował dla naszego warsztatu dość duże straty. Jeżeli uda się nam znaleźć odpowiednio zlokalizowany obiekt, musimy również zwrócić uwagę na wielkość parkingu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o parking dla naszych klientów, ale również miejsce na przechowywanie pojazdów oczekujących w kolejce. Przy poszukiwaniach lokalu nie należy się spieszyć i podejmować pochopnych decyzji. Może się to bowiem odbić w przyszłości na obrotach naszego warsztatu.

Wyposażenie warsztatu samochodowego

części do samochodów japońskich warszawaJeżeli uda się nam znaleźć odpowiednie lokum, wówczas powinniśmy skupić się na wyposażeniu naszego warsztatu. W zależności od tego, jakie usługi będziemy oferowali naszym klientom, powinniśmy dokonać zakupu najpotrzebniejszych narzędzi i urządzeń. Naprawa samochodów https://readyauto.pl/oferta/naprawa-samochodow-szczecin/ to bardzo ogólne pojęcie i składają się na nią między innymi wulkanizacja, naprawa blacharki, naprawy mechaniczne, czy proste naprawy serwisowe. W związku z tym młody mechanik powinien skupić się na jednej specjalizacji. Jeżeli stwierdzimy, że nasz warsztat ma się zajmować wszelkimi naprawami od elektroniki przez lakierowanie po naprawy mechaniczne, wówczas może się okazać że jesteśmy kiepscy w naszym fachu. Na początek najlepiej zająć się mechaniką pojazdową, czyli naprawami silnika, zawieszenia, skrzyni biegów oraz serwisem olejowym. Dzięki temu będziemy w stanie przy małym nakładzie finansowym zakupić wszelkie konieczne do działalności narzędzia. Jeżeli w naszym lokalu nie ma kanału, wówczas konieczna będzie inwestycja w podnośnik hydrauliczny. Jest to bardzo duży koszt, dlatego warto rozejrzeć się w pierwszej kolejności za podnośnikiem używanym.

Najlepszej jakości samochodowe:

Z czasem możemy rozszerzyć ofertę warsztatu o serwis i czyszczenie klimatyzacji czy wulkanizację. Wiąże się to oczywiście z zakupem dodatkowego sprzętu i urządzeń, które są stosunkowo drogie. Zdobywając doświadczenie i rozszerzając ofertę warsztatu samochodowego zdobędziemy nowych klientów, którzy korzystając z jednych usług, być może skorzystają w przyszłości z innych.

Marketing i reklama nowego warsztatu

Jeżeli zakładamy nowy warsztat samochodowy, powinniśmy zainteresować się działaniami marketingowymi. Bez tego nasi potencjalni klienci nie będą wiedzieli, że rozpoczęliśmy działalność i jesteśmy do ich dyspozycji. W dzisiejszych czasach większość ludzi poszukuje mechanika samochodowego za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej. W naszym kraju najbardziej popularna jest oczywiście wyszukiwarka Google. Powinniśmy więc założyć dla swojego warsztatu stronę internetową oraz odpowiednio ją wypozycjonować lokalnie. Dzięki temu istnieje ogromna szansa, że potencjalni klienci poszukujący dobry warsztat samochodowy, trafią na naszą ofertę i zdecydują się z niej skorzystać.

Dofinansowania do nowej działalności

Jeżeli planujemy rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej, wówczas warto sprawić, czy Państwowy Urząd Pracy lub inne instytucje nie prowadzą naboru wniosków na dofinansowania. Dzięki takiemu dofinansowaniu będzie mogli w dużej części sfinansować inwestycję, jaką w przypadku nowego warsztatu samochodowego jest zakup odpowiednich narzędzi, urządzeń, szafek czy podnośnika pneumatycznego. Dzięki dotacji celowej, będziemy mieli także możliwość zakupu strony internetowej wraz z pozycjonowaniem. Dzięki temu od początku naszej działalności będziemy mieli dostęp do klientów, którzy powinni zainteresować się naszą ofertą. Posiadając pieniądze na start, będzie nam więc zdecydowanie łatwiej zdobyć swój kawałek lokalnego rynku.