Piła łańcuchowa to narzędzie, którym wielu amatorom kina kojarzy się ze słynną sagą filmów o seryjnym mordercy, który Swoje ofiary ciął właśnie piłą mechaniczną. Wszyscy, którzy posiadają przydomowy ogród, pilarka łańcuchowa kojarzy się dużo bardziej pozytywnie – jako niezastąpione narzędzie przy wykonywaniu jakichkolwiek prac z drewnem w tle. Niezależnie czy jesteś dwumetrowym, brodatym drwalem pracującym przy wycince ogromnego lasu czy jedynie masz niewielki ogród, na którym do wycięcia jest kilka gałęzi, powinieneś zainwestować w profesjonalną pilarkę łańcuchową. To świetna alternatywa dla siekierek i ręcznych piłek, dzięki czemu znacznie ułatwisz sobie pracę w ogrodzie. Na rynku istnieje kilkadziesiąt produktów do przycinania drzew, żywopłotów czy też cięcia drewna. Jaki rodzaj pilarki wybrać, żeby spełnił nasze oczekiwania?

Rodzaje pilarek łańcuchowych

Wśród producentów pilarek łańcuchowych występuje podstawowy podział pił łańcuchowych ze względu na rodzaj zastosowanego napędu. I tak wyróżniamy pilarki:

  • spalinowym
  • elektrycznym

Silnik spalinowy

To najczęściej spotykany napęd w pilarkach łańcuchowych. Największą jego zaletą jest duża mobilność i ogromna moc takich silników. Pilarkę spalinową można bez problemu zabrać ze sobą tam, gdzie będziesz jej potrzebować, bez ograniczenia dostępem do energii. To właśnie dlatego, są one tak chętnie wykorzystywane przy wycinkach dużych lasów.

Spalinowe pilarki łańcuchowe w przeważającej większości wyposażone są w dwusuwowy silnik, który oprócz benzyny potrzebuje do właściwego funkcjonowania dodatku specjalnego oleju. Sama benzyna jest dla niego za sucha i bez domieszki specjalnie dobranego oleju, silnik pilarki łańcuchowej nie będzie miał odpowiedniego smarowania. Może to doprowadzić do szybkiego zatarcia napędu i trwałego uszkodzenia pilarki. Naprawa w takim wypadku może być bardzo kosztowna. Warto zatem pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na pilarkę spalinową należy dbać o właściwą mieszankę benzyny i oleju w proporcjach zgodnych z zaleceniami producenta sprzętu.

Co wyróżnia pilarki spalinowe? Silniki spalinowe są mocne i trwałe, dzięki czemu idealnie sprawdzają się do zadań specjalnych, dlatego są tak chętnie wybierane przez profesjonalnych drwali przy wycinaniu dużych drzew. Dzięki dużej mocy, z łatwością radzą sobie z wielkimi drzewami w lasach czy też puszczach, czego nie można powiedzieć o elektrycznych pilarkach łańcuchowych. Jakie posiadają wady? Są przede wszystkim bardzo głośne, pracując z użyciem takich pilarek należy stosować nauszniki lub specjalne stopery, żeby właściwie chronić słuch. Emitują też znaczną ilość spalin oraz wymagają regularnego serwisowania, ponieważ w przypadku awarii, naprawa jest bardzo kosztowna.

Silnik elektryczny

Zastosowanie energii elektrycznej w pilarce łańcuchowej niesie ze sobą bardzo dużo zalet. Przede wszystkim taki sprzęt cechuje wyższy komfort pracy w stosunku do narzędzi spalinowych. Taki silniki nie powoduje tak silnych drgań jak silniki spalinowe. Są również dużo cichsze i bardziej ekologiczne, ponieważ emitują mniej spalin do powietrza. Mają również swoje ograniczenia. Podstawowym jest kabel, dzięki któremu pilarka jest zasilana. Przeciętna długość takiego kabla wynosi 4m, co mocno ogranicza przy pracach w większym ogrodzie. Do właściwej pracy, wymagane będzie stosowanie przedłużaczy. Dodatkowo podczas samego cięcia należy zwrócić uwagę, żeby nie uszkodzić kabla.

Podstawową zaletą jest duża lekkość, co znacznie ułatwia pracę w niewygodnych warunkach. Elektryczne pilarki łańcuchowe to idealne rozwiązanie dla osób posiadających ogród, takie silniki idealnie nadadzą się do przycinania drzew, żywopłotów oraz cięcia drewna do kominka.

Na rynku dostępne są też akumulatorowe pilarki łańcuchowe, które są równie mobilne jak spalinowe a jednocześnie dużo bardziej ekologiczne ze względu na zamontowany w nich akumulator. Podstawową wadą tego rozwiązania jest stosunkowo duża waga urządzenia, głównie przez wagę baterii. Ponadto samo ładowanie akumulatora zajmuje sporo czasu, a zakup drugiego, zastępczego akumulatora znacznie podwyższa koszt pilarki. Należy także liczyć się z tym, że piły elektryczne są z reguły słabsze, przeznaczone najwyżej do pracy przy domu i ogrodzie.

Wybór odpowiedniej pilarki łańcuchowej nie jest prosty. Producenci na całym świecie oferują kilkaset produktów o zróżnicowanej mocy silnika, wadzę a także długości łańcucha. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego sprzętu, musisz przede wszystkim ocenić do jakich prac potrzebujesz tego sprzętu. Jeśli masz w planach wykonywanie cięższych prac, jak cięcie grubych pni drzew – należy postawić na mocną pilarkę spalinową. Jeśli potrzebujesz sprzętu do drobnych prac ogrodowych, warto rozejrzeć się w ofercie pilarek elektrycznych czy też akumulatorowych. Są one lżejsze i pozwalają na dokładniejsze wykonywanie prac. Są też dużo bardziej ekologiczne, ponieważ emitują mniej zanieczyszczeń do środowiska niż ich spalinowe odpowiedniki. Dodatkowo ich zakup wiąże się z mniejszym wydatkiem finansowym.