Jaka wciągarka do autolawety : auto laweta jest to pojazd, z jednej strony bardzo przydatny, a z drugiej strony wielu z nas nie ma najlepszych skojarzeń z autolawetą. Nie zmienia to jednak tego, że jeśli warsztat samochodowy prowadzi wynajem autolawet, to z jednej strony możemy liczyć na to, że będziemy mieć więcej klientów (wynajem autolawety), a z drugiej strony możemy sami wykonywać transporty w ramach prowadzenia usług pomocy drogowej. Wiele warsztatów coraz chętniej inwestuje w takie środki transportu, jednak kupienie nowej autolawety jest sprawą dość drogą. Mamy jednak alternatywy.

Kupienie używanej autolawety

Zakupienie używanej autolawety nie jest to co prawda opcja najtańsza, ale jest to opcja oczywiście tańsza niż kupienie lawety nowej, i mniej zajmująca niż na przykład dostosowanie auta dostawczego do standardów lawety. Jednak kupienie autolawety używanej wiąże się, ze sprawdzeniem przynajmniej kilku jej parametrów. Przede wszystkim sami musimy sprawdzić, czy używana autolaweta jest to pojazd, który lawetą był od samego początku swojego powstania, czy na przykład jest to autolaweta, która została przerobiona, na przykład z półciężarówki lub samochodu dostawczego. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy taka autolaweta ma ważny przegląd oraz czy, jeżeli była przerabiana, czy ma tak naprawdę ważne wszystkie dokumenty, które powinny zostać zalegalizowane, w trakcie pierwszego przeglądu technicznego. Jedna rzecz jest nieco trudniejsza, a mianowicie chodzi tutaj o wciągarkę. Wciągarka w autolawecie nie jest to rzecz wymagana, ponieważ wiele pojazdów będzie w stanie za pomocą najazdów wjechać na pojazd samodzielnie. Będą jednak takie sytuacje, kiedy będzie trzeba samochód po prostu na lawetę wciągnąć. W takiej sytuacji nieodzowna jest wciągarka. Oczywiście można spróbować auto wpychać, ale nie zawsze będzie to wykonalne, a szczególnie jeżeli na przykład będziemy w pojedynkę taki pojazd wpychać, bo na przykład kierowcą pojazdu będzie kobieta, która nie da rady nam pomóc.

Przerabiamy samochód samodzielnie

Do wciągarek jeszcze wrócimy. Pogadajmy jednak chwilę o innej sprawie. Bardzo często może się zdarzyć tak, że będziemy mogli przerobić pojazd samodzielnie. Do tego typu przeróbek doskonale nadają się różnego rodzaju półciężarówki oraz samochody dostawcze, które mają tak zwaną długą pakę. Najczęściej wiąże się to oczywiście z demontażem paki, zamontowaniem specjalnej platformy oraz najazdu. Jednak musimy tutaj mieć na uwadze, że przede wszystkim najazd, musi zostać wykonany zgodnie ze wszelkimi normami, jakie są dla takiego najazdu wymagane. Możemy oczywiście wykonać taki najazd samodzielnie, ale przede wszystkim musimy mieć do tego specjalne uprawnienia, ponieważ taki najazd będzie musiał posiadać swoją dokumentację techniczną, czyli będziemy musieli być uprawnieni nie tylko do jego wykonania, ale również do wykonania takiej dokumentacji technicznej i tak naprawdę do podpisania się pod nią, że taki najazd jest sprawny, i że nie będzie stwarzał zagrożenia. Najczęściej będziemy musieli jednak tego typu prace zlecić.

Jaka wciągarka do autolawety?

Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć o tym, że wciągarka jest to urządzenie, które podlega pod dozór techniczny, więc wciągarka niezależnie od tego czy będzie zamontowana już na pojeździe, który będziemy kupowali, czy to będziemy chcieli sami zamontować sobie wciągarkę, taka wciągarka musi mieć ważne badanie techniczne. Oprócz tego musimy przede wszystkim sprawdzić, jaką dopuszczalną masę taka wciągarka będzie mogła wciągać. Chodzi tutaj o to, abyśmy nie kupili wciągarki zbyt słabej, ponieważ może się okazać, że niektórych samochodów po prostu nie damy rady wciągnąć, bo po prostu wciągarka nie da rady. Jeżeli chodzi o wciągarki, no to możemy wybrać wciągarkę ręczną, jednak będzie to w użytkowaniu dość kłopotliwe lub elektryczną. Mamy również do wyboru wciągarki linowe oraz łańcuchowe. Musimy też pamiętać, że zarówno lina jak i łańcuch, muszą być atestowane i muszą mieć ważny przegląd, jeżeli chcemy używać tego typu urządzenia całkowicie bezpiecznie oraz całkowicie legalnie. Najczęściej osoby, które posiadają własne lawety, i które na przykład prowadzą wynajem autolawety oraz wypożyczalnie autolawet, rekomendują raczej wciągarki, które są oparte na linach i jeżeli chodzi o napęd, to chodzi o wciągarki elektryczne. Są one po prostu wygodniejsze i łatwiejsze w obsłudze, co nam może ułatwić pracę, ale również sprawi, że jeżeli ktoś od nas wypożyczy lawetę, to również jeżeli ktoś nie miał zbyt dużego doświadczenia w pracy z takimi urządzeniami, będzie mu łatwiej i bezpieczniej użytkować taką wciągarkę. Musimy tutaj pamiętać o tym, że przede wszystkim bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeżeli na przykład w wyniku awarii wciągarki ktoś doznałby obrażeń, to nikogo nie będzie interesowało, że została ona przez kogoś wypożyczona, i że użytkował on ją na własną odpowiedzialność. Jeżeli wyciągarka nie będzie miała ważnych badań technicznych, podobnie jak lina, łańcuch, zawiesia czy haki, to tak naprawdę odpowiedzialność będziemy ponosić my.