Sprzedaż mieszkania w obecnym czasie nie jest taką łatwą sprawą jak mogłoby się wydawać.  Co zrobić jeśli od dłuższego czasu nie udaje nam się sprzedać mieszkania. Jak wyróżnić się z setek ofert i nakłonić potencjalnych nabywców by zainteresowali się właśnie naszą ofertą. Przede wszystkim należy się bardzo dobrze i solidnie przygotować do sprzedaży.

Podstawą jest przygotowanie dobrej oferty sprzedaży mieszkania w Szczecinie . Kluczową rolę odgrywa tu cena, która jest determinantą różnych czynników takich jak stan mieszkania, jego metraż, ilość pomieszczeń, lokalizacja i otoczenie. Wyceny możemy podjąć się sami bądź poprosić rzeczoznawcę, który za odpowiednią opłatą wyliczy adekwatną kwotę, którą powinniśmy uzyskać przy sprzedaży nieruchomości. Kolejną istotną kwestią jest wystawienie mieszkania na sprzedaż na różnych stronach internetowych oraz o umieszczenie ogłoszenia w gazecie lokalnej. W ofercie powinniśmy opisać faktyczny stan mieszkania i budynku w którym się ono znajduje. Warto w ogłoszeniu zamieścić plan mieszkania i dobrej jakości zdjęcia, gdyż w dużej mierze to one przyciągają potencjalnego klienta.

O wiele prościej jest sprzedać mieszkanie które stoi puste i tylko czeka na to by nowy lokator się do niego wprowadził. Niektóre osoby poszukują mieszkania do remontu gdyż daje to podstawy do zbicia ceny za które zostało wystawione a także swobodę w jego aranżacji. Z kolei inni nabywcy szukają nieruchomości do  której będą mogli się wprowadzić zaraz po kupnie. Remont mieszkania jest potrzebny jeżeli nie chcemy schodzić z ustalonej kwoty sprzedaży, ale jest to dość kosztowne przedsięwzięcie, nie licząc już czasu który będziemy musieli poświęcić na wybór materiałów, znalezienie ekipy remontowej, wynagrodzenie dla niej i czas samego remontu. Pozostaje także niepewność czy poniesiony wysiłek i  koszty przyniosą dodatkowy zysk oraz czy nasz gust, którym będziemy się kierować wybierając materiały do remontu spodoba się potencjalnym nabywcom, czy też zniechęci ich do kupna.

W procesie sprzedaży mieszkania bardzo istotna jest dobra prezentacja lokalu, liczy się pierwsze wrażenie, to ono niejednokrotnie decyduje o porażce lub sukcesie. Każdy kto chce szybko sprzedać mieszkanie powinien zastosować pewne mało kosztowne triki, które przyciągną potencjalnego nabywcę do nieruchomości. Na początek dobrze jest odświeżyć ściany i sufity i pomalować je w jasne i neutralne kolory, które optycznie powiększą mieszkanie. Wszystkie usterki będą widoczne dlatego też powinniśmy dokonać drobnych napraw mebli i sprzętów. Należy również solidnie posprzątać mieszkanie, poprzestawiać meble lub niektórych wręcz pozbyć się z mieszkania by niepotrzebnie nie zagracały, chodzi o to by stworzyć wrażenie przestrzeni jakie oferuje twój lokal. Chowanie przedmiotów osobistych, zdjęć lub dużej ilości bibelotów też ma swoje uzasadnienie, klient oglądając pomieszczenia ma zacząć je sobie wyobrażać jako swoje. Zadbaj o lepsze doświetlenie pomieszczeń, sprawi to, że pomieszczenie stanie się nie tylko jaśniejsze ale i przestronniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie fachowej sesji fotograficznej. Profesjonalny fotograf z dobrym sprzętem i oświetleniem potrafi wydobyć najlepsze aspekty naszego mieszkania. Jeżeli umówiliśmy się na obejrzenie mieszkania to warto poustawiać świeże kwiaty i zadbać o miły zapach kawy czy wanilii. Zadbajmy również o ustawienie drobiazgów które będą wprowadzały ciepły nastrój jak poduszki na kanapie czy świece. Taka kombinacja wprowadza miłą atmosferę, podnosi atrakcyjność mieszkania i ułatwi jego sprzedaż w dobrej cenie.

Czasem warto zainwestować w usługę  home staging, który staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Polega ona na przygotowaniu mieszkania do sprzedaży. Nie jest to tak droga usługa jak remont a może przynieść wymierne korzyści. Celem jest zwiększenie ilości osób zainteresowanych ofertą a przez to przyśpieszenie sprzedaży mieszkania za możliwie najwyższą cenę. Home staging jest polecany szczególnie w nieruchomościach, które względnie cieszą się zainteresowaniem potencjalnych kupujących ale żaden nie decyduje się na zakup. Oznacza to, że zachęciła ich oferta i dobra cena, jednak zniechęca sama nieruchomość. Home stager przygotowuje nieruchomość do sprzedaży pod względem estetycznym. Do jego dyspozycji są rozmaite dekoracyjne dodatki (poduchy, obrazki, kapy, a nawet takie rekwizyty jak owoce czy pachnące domowe ciasto lub chleb), kwiaty, drobniejsze meble (komoda, puf, półka, lampka). Może również zaproponować pomalowanie pomieszczeń. Chodzi o to, by jak najniższym kosztem podnieść wartość nieruchomości i zachęcić potencjalnych kupców. Home stager pomoże zaaranżować pomieszczenia na bardziej uniwersalne, musi je przygotować tak aby potencjalny klient dostrzegł walory i potencjał mieszkania a także sprawić by potrafił je sobie wyobrazić jako swoje.

Sprzedaż mieszkania to długi i skomplikowany proces nie zwlekaj więc zastosuj  się do powyższych rad a podwyższysz szansę na sprzedaż mieszkania oraz podniesiesz jego wartość rynkową.