Ile zarabia hostel? Hostele to instytucje cieszące się coraz większą popularnością. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ stanowią tańszą alternatywę dla drogich hoteli.

Kto w nich gości?

W hostelach głównie goszczą turyści oraz osoby, które z różnych innych powodów podróżują. Dlaczego ludzie decydują się na wybór hostelu zamiast hotelu? Ponieważ zazwyczaj są one zdecydowanie tańsze. Również wiele osób decyduje się na dłuższy pobyt w hostelach, gdy nie mają, innej możliwości zamieszkania.

Kluczowa kwestia – lokalizacja

To ile będzie w stanie zarobić dany hostel, zależy przede wszystkim od tego, gdzie dany budynek się znajduje. Najwięcej oczywiście będą zarabiać te położone w miejscach bogatych w atrakcje turystyczne. Czyli te położone w górach lub nad morzem. Ponadto jeżeli hostel znajduje się w dużym mieście to jego największym atutem będzie położenie w centrum. Dzięki temu wybierze go znacznie więcej ludzi. Hostele w mniejszych miejscowościach będą przyciągały mniej osób, przez co będą również mniej zarabiać.

Pora roku ma znaczenie

Jeżeli hostel znajduje się nad morzem, to niewątpliwe latem będzie miał bardzo duże obłożenie. Natomiast w okresie zimowym może w nim się znajdować o wiele mniej gości. Hostele położone we większych miastach również w okresie wakacyjnym mogą liczyć na większe obroty. Oczywiście, wszystko zależy również od tego, w jaki sposób prowadzony jest hostel.

Czy jest dostosowany dla osób zza granicy?

To kolejna kwestia, na którą wiele osób może nie zwracać uwagi. W Polsce wciąż jest jeszcze wiele hosteli, które dostosowane są tylko do polskojęzycznych gości. Nie można znaleźć żadnej informacji o nich w żadnym innym języku. Jaki to ma wpływ na zarobki hostelu? Cóż, dzięki dostosowaniu się, chociażby do anglojęzycznych turystów sprawia, że dane miejsce znajdzie więcej osób.

Wyposażenie oraz różnego rodzaju udogodnienia

Kolejnym czynnikiem wpływającym na dochód danego hostelu jest to, jak jest wyposażone dane miejsce. Przede wszystkim hostele powinny być zadbane i czyste. Dlaczego? Takie miejsca nie tylko przyciągają więcej gości, ale również należy pamiętać, że brudny i zaniedbany hostel stanowi poważne ryzyko rozprzestrzeniania się różnych chorób. Ponadto wszelkie udogodnienia jak darmowe WiFi mogą ściągnąć więcej osób. Dlaczego? Ponieważ ludzie znajdujący się daleko od domu, pragną znaleźć się w miejscu, które będzie oferowało im jak najwięcej udogodnień, które posiadają na co dzień. Dlatego prawie każdy hostel posiada również otwartą kuchnię. Jest to, jednak miejsce, które trzeba szczególnie pilnować, zwłaszcza latem. Dlaczego? Ponieważ jedzenie pozostawione na Słońcu może bardzo szybko się rozłożyć i stać się przyczyną nieprzyjemnej sytuacji. Ale ogólnie im więcej w hostelu udogodnień – tym więcej będzie on w stanie zarobić.

Rodzaj i standard pokoi

Tak jak hotele, tak również hostele mają również przeróżne standardy. W niektórych można wynajmować tylko pokoje dwu lub trzyosobowe, zaś w innych najmniejszych pokój jest dla czterech osób. W zależności od tego jak liczy się cenę za dobę – można określić, która z tych opcji jest bardziej opłacalna. Jednak najpierw trzeba zbadać – na jakie pokoje jest większy popyt w danym miejscu. Jeżeli do danego miejsca najczęściej przyjeżdżają czteroosobowe rodziny, to posiadanie w ofercie tylko pokoi dwuosobowych może znacznie zmniejszyć zyski danego hostelu. Równie ważny jest też standard pokoi, czyli to, w jakim są one stanie i czy spełniają wszystkie wymagania zamieszczone w ofercie.

Jak zwiększyć dochody?

Mimo że na zarobki hostelu wpływa wiele czynników, na które możesz nie mieć wpływu – to, jednak jako właściciel możesz zrobić parę rzeczy, które sprawią, że ludzie chętniej będą korzystać z twojego hostelu. Jak to zrobić? Przede wszystkim zadbaj o dobrą reklamę. Po czym poznać, że twój marketing będzie skuteczny? Musi on być widoczny i mieć pozytywny wydźwięk. Co możesz zrobić? Na przykład powiesić duży baner, który będzie zapewniał o wysokiej jakości świadczonych usług. Nie lekceważ również potęgi współczesnych technologii i koniecznie zadbaj o dobrą reklamę w Internecie. Co się na nią składa? Głównie strona internetowa oraz aktywne reagowania na opinie gości. Nigdy nie ignoruj żadnej negatywnej opinii – koniecznie staraj się wyjaśnić sytuację i w miarę możliwości załagodzić możliwy spór. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ hostele ze złą opinią zarabiają zdecydowanie mniej. Wielu ludzi przed wyborem noclegu sprawdza opinie innych osób umieszczonych w Internecie. Dlatego, jeżeli chcesz, aby twój hostel zarabiał jak najwięcej – koniecznie dbaj o jego reputację.

Podsumowanie

Niestety, na pytanie ile zarabia hostel, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć – wynika to z tego, że wpływa na to wiele czynników. Jednak znając je, można oszacować, czy dany hostel jest zyskowną inwestycją. Czy warto zakładać własny hostel? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, jednakże nie ulega wątpliwości, że jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na zyski hostelu, to można wiele osiągnąć prowadząc taki biznes.

Co wpływa na zyski hostelu?

  • Lokalizacja
  • Wielkość obiektu
  • Jakość oraz wyposażenie
  • Cena za dobę
  • Opinie gości – reputacja hostelu