Jak dobrze przygotować się do remontu domu lub mieszkania? Remont mieszkania czy domu może być bardzo stresującym wydarzeniem. Statystyki podają, że jest to jedno z najtrudniejszy doświadczeń w życiu, zaraz za rozwodami czy zwolnieniem z pracy. I trudno się temu dziwić, bo ogrom zadań związanych z tym przedsięwzięciem może przytłoczyć każdego. Jak w takim razie przygotować się do przeprowadzenia takiego remontu aby osiągnąć zamierzony efekt, a przy okazji nie wykończyć siebie i całej rodziny ?

1. Porozmawiaj z rodziną czy są gotowi na remont

Pierwszym krokiem powinno być dokładne omówienie planów z całą rodziną. Warto porozmawiać z każdym członkiem rodziny aby poznać jego obawy, oczekiwania i plany związane z remontem. Dobrym pomysłem będzie również odwiedzenie sklepu z materiałami budowlanymi, tak aby wcześniej zapoznać się z najnowszymi trendami i dostępnymi produktami. Dzięki temu dowiemy się również czy wszystkie wybrane przez nas materiały są dostępne od ręki, czy będziemy musieli zamawiać je z wyprzedzeniem.

2. Wybór ekipy budowlanej

Drugim krokiem powinno być rozważenie czy remont będziemy prowadzić samodzielnie, czy zdecydujemy się na wynajęcie ekipy budowlanej. Jeżeli planujemy jedynie kilka prac remontowych mających na celu odświeżenie mieszkania – zrobimy to samodzielnie, koszty będą zdecydowanie mniejsze. Jeżeli jednak w planach mamy remont generalny z firmą remontową Polcraft – zdecydujmy się się na fachowców. Do skomplikowanych prac hydraulicznych czy elektrycznych potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Trzeba również pamiętać o tym, że terminy ekip budowlanych są odległe i na dobry zespół trzeba czasem długo czekać.

3. Zaplanuj budżet

Dobry plan jest potrzebny na każdym etapie remontu. Jednak często nawet bardzo szczegółowy plan nie uchroni nas przed niespodziankami i ukrytymi kosztami. Trzeba wziąć pod uwagę kilka nagłych wizyt w sklepie z materiałami budowlanymi oraz liczyć się z nieplanowanymi wydatkami. Dobrą praktyką polecaną przez osoby, które przeżyły niejeden remont, jest zaplanowanie budżetu i dodanie do tego kwoty w wysokości 30% całego remontu. Taka wysokość wydatków będzie prawdziwa, bo rzeczywiste koszty okazują się są zawsze wyższe niż te wstępnie zaplanowane

4. Wizyty w sklepach z materiałami budowlanymi i listy zakupów

Jak dobrze przygotować się do remontu domu lub mieszkania?
Jak dobrze przygotować się do remontu domu lub mieszkania?

Dla większości z nas koszty remontu zazwyczaj są zdecydowanie za wysokie. Aby te wydatki zminimalizować, warto przygotować dokładna listę materiałów i narzędzi, które będą nam potrzebne. Dzięki temu, uda nam się kupić dokładnie to co trzeba i nie będziemy musieli jeździć do sklepów z materiałami budowlanymi po jakieś drobiazgi. W tym przypadku zasada jest prosta: im lepiej przygotujesz listy zakupowe, tym mniej niepotrzebnych rzeczy kupisz.

W tym miejscu trzeba wspomnieć o transporcie produktów z marketów czy hurtowni budowlanych. Większość zamówionych materiałów remontowych jest zazwyczaj niewymiarowa albo są bardzo ciężkie. Nie każdy ma możliwość przewiezienia ich własnym transportem. W takim wypadku można skorzystać z usługi dostawy, którą oferuje większość sklepów z materiałami budowlanymi. Dzięki temu, otrzymamy jednorazowo wszystkie zamówione towary i nie będziemy się martwić ich transportem i wniesieniem.

5. Powiadom sąsiadów, spółdzielnię lub wspólnotę o planowanym remoncie

Przed rozpoczęciem remontu, warto skontaktować się ze spółdzielnią aby sprawdzić czy nie nie musisz posiadać specjalnych pozwoleń na niektóre prace remontowe. Zazwyczaj jest wymagana taka zgoda, jeżeli zamierzasz wyburzać ściany lub prowadzić zaawansowane prace hydrauliczne. Niektóre wspólnoty żądają także informacji na temat czy będą podstawiane kontenery na gruz i śmieci oraz jak długo i gdzie będą stały. Jest to wymagane ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Odrębną kwestią jest powiadomienie sąsiadów o dacie i terminie planowanego remontu. Nie jest to obligatoryjne, ale jeżeli chcemy utrzymywać poprawne sąsiedzkie kontakty, taka informacja będzie na pewno istotna. Warto również uwzględnić uwagi i prośby sąsiadów dotyczące godzin hałasowania. Jeśli ktoś ma małe dziecko, z pewnością będzie wdzięczny, jeżeli powstrzymasz się z wierceniem na czas kiedy maluch śpi.

6. Gdzie będziesz mieszkać w czasie remontu?

Jeśli planujesz duży remont, warto zastanowić się, gdzie będziesz mieszkał w czasie jego trwania. Jeżeli jesteś singlem, być może uda Ci się przeżyć te kilka tygodni bez kuchni i łazienki. W przypadku rodziny z małymi dziećmi funkcjonowanie bez tych udogodnień jest niemożliwe. Dlatego już wcześniej należy pomyśleć o wynajęciu lokalu zastępczego na czas remontu. Ponieważ zazwyczaj wynajęcie dodatkowego mieszkania jest znaczącą kwotą, warto uwzględnić ją we wcześniejszym kosztorysie. Dodatkowo, byłoby idealnie, żeby to mieszkanie było niedaleko Twojego, aby w razie potrzeby szybko do niego podjechać.

Remont to zazwyczaj bardzo duże przedsięwzięcie, do którego warto się przygotować i dokładnie zaplanować. Dzięki temu, przebiegnie on szybko i sprawnie oraz bez niepotrzebnych stresów i nerwowych wizyt w sklepie z materiałami budowlanymi. Trzymamy kciuki ! Powodzenia !