Jak obliczyć ile rolek tapety potrzebuję – wpadła Ci w oko tapeta na ścianę w kwiaty? Myślisz o dokonaniu drobnych zmian w swoim mieszkaniu? A możesz chcesz co nieco odświeżyć wygląd swoich pomieszczeń? Położenie nowej tapety z pewnością diametralnie zmieni wygląd całego pokoju, jednak z jej zakupem wiąże się drobny problem – mianowicie dobranie odpowiedniej ilości rolek.

Liczba ta uzależniona jest od powierzchni ścian, które mamy zamiar tapetować i często może zdarzyć się tak, że zabraknie nam dosłownie kawałka tapety w związku z czym konieczne będzie napoczęcie drugiej rolki. Jak dobrać wymiar tapety do salonu? Ile metrów kwadratowych tapety znajduje się na jednej rolce? Jak odpowiednio dokonać pomiaru ściany? Jak liczyć powierzchnię ściany z oknem? Czy przesunięcia zmieniają wyniki obliczeń?

Tapetowanie ściany bez okien

Jak obliczyć ile rolek tapety potrzebuję

Przejrzałeś już wszystkie dostępne wzory i kolory i znalazłeś właściwą tapetę? Ta piękna tapeta w kwiaty do pokoju skradła Twoje serce, ale nie wiesz ile rolek będziesz potrzebować, aby wytapetować całe pomieszczenie? Dobranie odpowiedniej ilości tapety wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko wszystko bardzo dobrze i dokładnie obliczyć. Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz wiedzieć ile metrów kwadratowych tapety znajduje się w jednej rolce. Standardowa rolka ma zazwyczaj wymiary 10 metrów na 53 centymetry. Oznacza to, że powierzchnia wyrażona w metrach kwadratowych wynosi około 5 metrów. Teraz, kiedy wiesz już ile tapety znajduje się na rolce możesz przystępować do dalszych wyliczeń. Poniżej przedstawiono dwa przykłady.

  • Kiedy zmierzysz swoją ścianę i wyjdzie Ci, że ma ona 250 centymetrów wysokości i 350 centymetrów szerokości to po pomnożeniu tych wielkości otrzymasz powierzchnię w metrach kwadratowych, wynoszącą 8,75. Następnie uzyskaną wartość musisz podzielić przez ilość metrów kwadratowych w rolce. Z wcześniejszych ustaleń wynika, że na rolce znajduje się około 5 metrów kwadratowych tapety. Oznacza to, że na wytapetowanie tej konkretnej ściany potrzebujesz 1,75 rolki. Nie da się jednak kupić rolki na kawałki, więc w praktyce oznacza to tylko tyle, że potrzebujesz dwóch rolek.
  • Rozważmy teraz inną sytuację. Załóżmy, że wysokość Twojej ściany pozostaje taka sama i wynosi ona 250 centymetrów, ale już szerokość to 420 centymetrów. Po pomnożeniu tych wartości uzyskujemy 10,5 metra kwadratowego. Co po podzieleniu przez 5 daje nam wynik 2,1. Oznacza to, że musisz kupić 3 rolki tapety.

Oznacza to, że pokrycie dwóch wyżej wymienionych ścian wiąże się z zakupem 5 rolek, ale czy na pewno? Zanim wybierzesz się do sklepu z tapetami zastanów się czy pozostałych wartości z jednej rolki nie można połączyć z brakującymi wartościami w drugiej. Jeżeli podane w przykładzie ściany byłyby ścianami w tym samym pomieszczeniu, które chcesz pokryć tą samą tapetą, to wystarczy zakupić 4 rolki, a nie 5. Dlaczego? Ponieważ na pokrycie pierwszej ściany potrzebujesz 1,75 rolki, a na pokrycie drugiej 2,1 rolki co daje łącznie 3,85 – czyli w zaokrągleniu 4 rolki.

Zobacz również:

Tapetowanie ściany z oknem

A co kiedy na ścianie mamy okno? W tej sytuacji cały proces jest bardzo zbliżony do tego opisanego powyżej. Wystarczy tylko dokładnie wymierzyć wymiary okna i zamienić je na metry kwadratowe, po czym odjąć je od wymiarów ściany. Jeżeli założymy, że ściana ma takie same wymiary jak ta w przykładzie powyżej, a wymiary okna to 200 centymetrów na 150 centymetrów, to obliczenia będą następujące:

  • Wyliczona wcześniej powierzchnia ściany w metrach kwadratowych to 8,75. Powierzchnia okna to 3 metry kwadratowe – co uzyskujemy po przemnożeniu 200 centymetrów przez 150 centymetrów. Kiedy od 8,75 metrów kwadratowych odejmiemy 3 metry kwadratowe otrzymamy wynik 5,75 metrów kwadratowych. Jak już wiadomo w jednej rolce znajduje się 5 metrów kwadratowych, co oznacza, że musisz zakupić dwie rolki tapety. Podobnie jak w sytuacji opisanej powyżej, zostanie Ci sporo tapety, której będzie można użyć na kolejnej ścianie. Najlepiej jest więc dokładnie wymierzyć wszystkie tapetowane ściany i dodać do siebie ich powierzchnię w metrach kwadratowych – wtedy nie kupisz niepotrzebnych rolek i nie wpędzisz się w dodatkowe koszty.

Przesunięcia wzorów

Postawiłeś na tapetę z wzorami i nie wiesz czy zmieni to wyliczoną ilość tapety? Modne tapety do salonu bardzo często posiadają różnego rodzaju wzory. Niestety trzeba je umiejętnie do siebie dopasować – aby uzyskać jak najlepsze efekty. Dopasowywaniem wiąże się z szukaniem przesunięć – i to właśnie one sprawiają najwięcej kłopotów. Dlaczego tak się dzieje? Otóż przesunięcia mogą mieć różną wysokość. Jeżeli nie przekracza ona dwóch centymetrów, to Twoje wcześniejsze obliczenia nie ulegają żadnym zmianom i nie musisz dokupywać dodatkowej rolki. A co jeżeli przesunięcie jest większe? Wówczas musisz kupić dodatkową rolkę tapety. Spowoduje to wzrost kosztów i sprawi, że zostanie Ci bardzo dużo odpadu, ale Twoja ściana będzie wyglądać estetycznie, a wszystkie wzory będą się ze sobą łączyły w prawidłowy sposób. Dlatego przed zakupem w sklepie budowlanym lub sklepie internetowym z tapetami warto sprawdzić jakie przesunięcie ma dana tapeta – o ile oczywiście istnieje taka możliwość.