Aby sprzedać dany produkt, musimy dobrze go zaprezentować. Bardzo ważne w jego eskpozycji są kolory, wśród których się prezentuje. W marketingu kolory mają ogromne znaczenie. Pokazać to może sklep z biżuterią. Dobry sklep z biżuterią ma swoją stronę internetową. Wchodząc na nią, w większości przypadków dostrzec możemy kolory: czarny, burgundowy i złoty. O ile złoty nas nie dziwi, bo przecież sklep z biżuterią oferuje produkty złote, dziwne więc aby się on tam nie pojawiał. Jednak złoty, podobnie jak czarny i burgundowy, są to kolory które kojarzą nam się z czym ekskluzywnym i drogim.

A przecież sklep z biżuterią jest ekskluzywny i drogi. Zupełnie inaczej patrzylibyśmy na te produkty, jeśli byłby one w otoczeniu chociażby pomarańczowego i jasno zielonego. Od razu straciłby w naszych oczach na wartości. Również kupując ten sam produkt, może on mieć dla nas różną wartość. Wszystko zależne jest od naszych skojarzeń. Sklep z biżuterią o tym wie i wykorzystuje to.

Sklep z biżuterią - kolory sklepuSpróbujmy przypomnieć sobie jakiś biżuteria srebrna sklep. Wyobraźmy sobie teraz, że jego logo jest w jaskrawym, zielonym kolorze. Wchodząc do środka, wystrój mamy w tym samym, jaskrawym jasnozielonym kolorze, oraz w jaskrawym pomarańczowym. Sklep z biżuterią, oferuje nam pierścionek, który my planujemy kupić na zaręczyny. Dostaniemy go w niebieskim opakowaniu w różowe kwiatki. Teraz wyobraźmy sobie ten sam sklep, który ma złote logo, wchodząc do środka wystrój jest złoto-czarny. Opakowanie naszego pierścionka jest burgundowe, a napis złoty. Drugi opis jest łatwiejszy do wyobrażenia, ponieważ jest on bliższy rzeczywistości. W pierwszym natomiast wydawać by się mogło, że nie kupiliśmy pierścionka zaręczynowego oferowanego przez sklep z biżuterią. Tylko plastikowy pierścionek oferowany przez sklep z zabawkami. Takie mamy skojarzenia z tymi kolorami. Pokazuje to, jak działają one na naszą psychikę. W pierwszym przypadku, po wyjściu ze sklepu, zastanawialibyśmy się, czy nie zostaliśmy oszukani, wydawałoby nam się, że pierścionek jest słabszej jakości niż w rzeczywistości, oraz że na pewno przepłaciliśmy. Natomiast w drugim bylibyśmy zadowoleni z zakupu tego samego pierścionka, cena wydawała by nam się adekwatna do produktu, a jakość lepsza niż w rzeczywistości. Wszystko to zależne jest tylko od kolorów które prezentuje sklep z biżuterią, nie mówiąc już o innych czynnikach, takich jak wystrój, kolor światła, ubiór pracowników, czystość czy ekspozycja towarów. Łatwiej byłoby nam zaufać w sklepie z biżuterią sprzedawcy który ma na sobie garnitur, niż gdyby miał na sobie dres. Lepiej byśmy czuli się kupując biżuterię w sklepie który ładnie wygląda, niż gdybyśmy kupowali ją w sklepie spożywczym z lat osiemdziesiątych, a podawałaby nam ją zza lady, pani w fartuszku, w gratisie dodając ocet.

Prawdą jest, że w zależności od tego, jak dany sklep z biżuterią  srebrną się prezentuje, tyle pieniędzy możemy w nim zostawić. Również ważne jest to, na ile będziemy zadowoleni z zakupów. Jeśli będziemy z nich zadowoleni, najprawdopodobniej, następnym razem odwiedzając sklep z biżuterią, jako pierwszy wybierzemy ten, w którym ostatnio robiliśmy zakupy, no chyba, że będzie wyglądał jak sklep z lat osiemdziesiątych, albo będzie miał jaskrawe, zielone logo. Wtedy po zakupach nie będziemy zadowoleni, więc raczej do niego nie wrócimy.

Fakt, że sklep z biżuterią może pozwolić sobie na użycie danych kolorów, wynika z tego, że sprzedaje ekskluzywne, drogie przedmioty. Wyobraźmy sobie czarną butelkę wody, ze złotym napisem woda. Raczej nie wzbudziłoby to naszej sympatii, jednak patrząc na taką butelkę, wydawałoby nam się, że jest to jakaś specjalna, droższa woda. Większość produktów w czarnych czy złotych opakowaniach, wydaje nam się droższa. Jaskrawe kolory kojarzą nam się z produktami dla dzieci. Więc zmiana tych kolorów przez sklep i użycie niewłaściwych, sprawi, że klient będzie czuł się zagubiony. Natomiast zagubiony klient, to nieszczęśliwy klient, a nieszczęśliwy klient to niewracający do naszego sklepu klient. Jeśli chodzi o sklep z biżuterią, jest to bardzo ważne. Najczęściej w życiu taki sklep odwiedzamy kilka czy kilkanaście razy w życiu. W związku z tym, ogromną wagę ma czy do niego wrócimy, czy nie. Jeśli po jednych zakupach, będziemy zadowoleni, najprawdopodobniej wrócimy tam znowu. Jeśli znowu sklep z biżuterią nam zadowoli, kolejnym razem nie będziemy się zastanawiać, tylko przyjdziemy wydać swoje pieniądze w tym właśnie sklepie. Bo skoro mamy już wydać sporą ilość gotówki, to wolimy zrobić to w sprawdzonym miejscu, niż ryzykować. A sprawdzone miejsce to takie, po wyjściu z którego czujemy się szczęśliwi i pewni tego, że dobrze wydaliśmy swoje pieniądze, a nie idzie tutaj o małą ilość pieniędzy, dlatego jest to zarówno dla nas, jak i dla sklepu bardzo ważne. Dlatego też sklep z biżuterią nie walczy tylko o to, czy coś w nim kupimy ale też o to, czy do niego wrócimy, po to właśnie stara się wywrzeć na nas, jak najlepsze wrażenie, oraz sprawić abyśmy poczuli się w nim szczęśliwi.