Jeździectwo konne jest coraz popularniejszym zajęciem dla osób, które cenią sobie kontakt z naturą oraz poczucie swobody. Nic więc dziwnego, że w każdym większym mieście jest przynajmniej jeden sklep dla jeźdźców. Takie sklepy oferują zazwyczaj standardowe zestawy, niezbędne dla każdej osoby, parającej się jeździectwem konnym, czy to hobbystycznie, czy to zawodowo. Spora część sklepów jeździeckich https://www.truerider.eu ma także oferty specjalne, oferty dziecięcej i mnóstwo gadżetów, mających w zamierzeniu poprawić komfort jazdy.

Jak jeden jest naprawdę? Jak odróżnić dobry sklep dla jeźdźców od tak zwanej „firmy-krzak”, która oferuje niskiej jakości osprzęt, mogący wyrządzić więcej szkody niż pożytku? Na te pytania należy znać odpowiedź, zwłaszcza jeśli nie jest się zawodowcem, lub planujemy zakup sprzętu dla swoich dzieci.

Podstawową kwestią zawsze będzie wybór marki (TrueRider  https://www.truerider.eu/kategoria/bryczesy ). Są pewne zaufane sklepy dla jeźdźców, które szczycą się nieposzlakowaną, mają nieraz wielopokoleniową tradycję i ściśle współpracują ze stadninami oraz konkretnymi, znanymi przedstawicielami sportów związanych z jeździectwem konnym. Wybranie jednak po samej marce będzie pójściem na łatwiznę i może poskutkować jedynie wydaniem większej ilości środków na bardziej błyszczący, renomowany, ale niekoniecznie sprawny sprzęt.

Koniecznością przy wyborze sklepu dla jeźdźców jest sprawdzenie opinii internautów, a najlepiej spytanie osób, które końmi zajmują się na co dzień. Często stadniny i hodowle są w stanie przedstawić bogatą i bezstronną listę sklepów, które mogą polecić. Jest to spowodowane tym, że jeśli z winy sprzętu wydarzy się jakiś wypadek na terenie hodowli, to i reputacja samej hodowli może ucierpieć, a to nie leży w jej interesie.

Jednak sama popularność to nie wszystko. Pewne sklepy dla jeźdźców są bardzo znane, polecane przez większość klientów oraz współpracują z innymi markami, jednak w tym wszystkim brakuje opinii eksperckiej. Na szczęście każdy elementarny sprzęt stroju jeździeckiego, musi mieć odpowiednią sygnaturę, że został przetestowany zgodnie ze standardami bezpieczeństwa i nadaje się do użytku.

Dla przykładu: najważniejszym produktem, w jaki zaopatrzymy siebie lub swoich podopiecznych w sklepie dla jeźdźców, będzie zdecydowanie kask. Kask chroni oczywiście głowę, wrażliwą i cenną część ciała, narażoną na uszkodzenia w dużym stopniu przy upadku z konia, szczególnie w przypadku dzieci. Oznaczeniem gwarancji jakości na kasku jest CE EN 1384, oznaczający, że dany produkt uzyskał certyfikat jakości, wyznaczony przez ekspertów, sygnujących się podpisami Parlamentu Europejskiego.

Oczywiście, oszczędność jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy nasze hobby zaczyna wymagać coraz większych nakładów finansowych. Sklepy dla jeźdźców potrafią mieć spory rozrzut cen, dlatego kierowanie się w pierwszej kolejności certyfikatem jakości, a w drugiej ceną, powinno być priorytetem, dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli komuś zależy bardziej na jakości, to i tak powinien zacząć od certyfikatu, cóż po znanej marce, skoro kask nie będzie nawet funkcjonalny? Ceny kasków zaczynają się od kilkuset złotych i lecą wzwyż, oferując większy połysk, ładniejszy design i do pewnego stopnia zwiększoną funkcjonalność, jednak to już od nas zależy, czy chcemy dopłacić wielokrotność ceny za sam wygląd.

Odzież jeździecka oferowana w sklepach dla jeźdźców różni się znacząco między sobą i dopiero tutaj zaczynają się schody. O ile kask jako podstawa chroniąca życie i zdrowie, ma swoje bardzo ścisłe reguły, o tyle tutaj można powiedzieć o większej dowolności. Nie oznacza to jednak, że każdy rodzaj ubrania, oferowanego przez sklep dla jeźdźców będzie odpowiedni. Podstawami zawsze będzie obecność termoaktywnej, oddychającej dzianiny, która zapewni nie tylko swobodę jazdy, ale uchroni przed zagrzaniem się. Jest to szczególnie ważne, gdy pogoda nie dopisuje i istnieje zwiększone ryzyko zachorowania. Najbardziej typowym wyborem w tej kategorii zawsze będzie polar, znany z codziennych ubrań, również i w odzieży specjalistycznej znajduje swoje miejsce przy izolacji wilgoci i temperatur.

 

Jest jeszcze trzecia kategoria ubrań, którą oferują sklepy dla jeźdźców. Zmierzając od góry do dołu, dochodzimy wreszcie do butów, które są niemalże tak samo istotne, jak jest kask. Większość osób wie, jak istotne są buty w sporcie, zapewniają przyczepność i stabilność od kortów tenisowych po wspinaczki górskie, nie inaczej ma się sprawa w jeździectwie konnym. Sklepy dla jeźdźców zazwyczaj słusznie reklamują potrzebę kupowanie kilku par butów. Wynika to z bardzo prostej przesłanki, że na koniu można jeździć cały rok, a pogoda potrafi się zmienić z dnia na dzień. Buty, których używa się w czasie wietrznego, zimowego dnia, nie będą tymi samymi, których użyjemy w upalne lato.

W wypadku większość pory roku będziemy szczególną uwagę zwracali na łatwość utrzymywania butów w czystości, ich wytrzymałość oraz wygodę. Wyborem, na który decyduje się większość klientów sklepów dla jeźdźców, jest skóra. Bydlęca oraz licowa należą do najpopularniejszych rodzajów, ze względu na wysoką jakość, dzięki której but starcza na dłużej. Nadają się one szczególnie do wysokich butów, sięgających pod samo kolano, przy okazji mają wysokie walory estetyczne.

Jeśli jesteśmy w stanie podjąć dobre decyzje w powyższych kategoriach, zdamy się na opinie zarówno ekspertów, jak i zwykłych użytkowników, to z tego połączenia powinniśmy dostać jasne przesłani, które sklepy dla jeźdźców wybrać oraz jak rozróżnić jakość między poszczególnymi produktami.