Co to jest OCP przewoźnika? OCP to jeden z rodzajów ubezpieczenia. Jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia, wszyscy doskonale wiedzą. Bez niego po prostu nie czujemy się bezpiecznie. Są ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne. Można się ubezpieczać od bardzo różnych rzeczy. Zwykle są to wypadki losowe – rzeczy, które nam się przytrafiają, ale nie mamy na nie wpływu. Jedyne, co możemy zrobić, to właśnie wykupić polisę. Wtedy wiadomo, że nie unikniemy tego, co nam los szykuje, ale przynajmniej w razie takiego zdarzenia mamy zwrot kosztów. OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ także jest polisą i chroni nas w dokładnie taki sposób. Pozwala pokryć koszty, które pociągnęły za sobą straty, które z kolei wynikły z niekorzystnych wydarzeń losowych.

Jakie to mogą być straty? Ogólnie ubezpieczenia można wykupić od niemal wszystkiego. Pożary, powodzie, wandalizm, wypadki – to takie typowe rzeczy, których się obawiamy. Co ciekawe, na tym nie kończy się oferta towarzystw ubezpieczeniowych. Co jakiś czas media obiegają informacje o piosenkarkach, które ubezpieczyły swój głos lub o posiadaczach pięknego ciała, które elementy owego ciała także objęły polisą OC na wypadek uszkodzenia i straty dotychczasowych walorów.

Można się z tego śmiać, ale na miejscu agenta ubezpieczeniowego na pewno niejeden z tych śmiejących się ludzi walczyłby do upadłego, aby przekonać jakąś sławę do opłacenia polisy dla swoich strun głosowych, ponieważ są to naprawdę imponujące kwoty. Natomiast są też bardziej przyziemne ubezpieczenia, i do takich właśnie należy OCP przewoźnika. Tu nie ma mowy o obawie o utratę kryształowego głosu czy jędrności biustu.

Ten rodzaj polisy pokrywa straty związane z niefortunnymi zdarzeniami, jakie się mogą zdarzyć przewoźnikowi – jak sama nazwa wskazuje. A jakiemu przewoźnikowi? Wszak to słowo jest dość szerokie znaczeniowo. Mogą być przewoźnicy osób, rzeczy, zwierząt, można przewozić szwagrowi meble do nowego domu i stać się tymczasowym przewoźnikiem. Do jakiego rodzaju przewoźników stosuje się więc OCP? Na pewno nie do firm przewożących ludzi. Raczej można rzec, że akurat ten rodzaj polisy dotyczy przewozu towarów. A co może być towarem? Bardzo różne rzeczy, ale na pewno łączy je to, że są to przedmioty nieożywione.

Nie nazwiemy bowiem towarem człowieka, to jest niemoralne i nieeleganckie jednocześnie. Tak więc pierwsza wskazówka to rodzaj tego, co się przewozi jako przewoźnik. Jednak towar to nadal bardzo szeroka definicja. Zresztą OCP przewoźnika dotyczy nie tylko samego towaru, który się transportuje, ale także usługi transportu, która przecież sama w sobie też ma jakąś wartość. Sprawy zależne od dostarczenia towaru, na przykład straty w przypadku nieotrzymania potrzebnych materiałów w umówionym terminie, także są objęte tą polisą.

Polecamy:

Przy okazji warto zastanowić się, co w ogóle oznacza skrót ubezpieczenie OCP. Dwie pierwsze litery tego skrótu to dobrze nam znane i nie zawsze lubiane OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zwykle kojarzymy je z samochodami, wszak każdy posiadacz auta musi owo OC opłacać, jeśli chce nim jeździć. A jeśli samochód sobie tylko stoi i nic więcej, prawdopodobnie niezapłacone OC ujdzie nam na sucho.

Ostatnia literka w naszym skrócie oznacza przewoźnika, zatem pełna nazwa to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Brzmi już trochę mniej skomplikowanie. Zatem przewoźnik może czuć się bezpieczny, kiedy opłaci tę polisę. Kiedy chce wozić towar po Polsce, ochrona działa. Kiedy postanowi transportować towary za granicę – wtedy także obejmuje go OCP przewoźnika. Co więcej, ubezpieczenie nie jest ograniczone do przewożonych towarów, ale ma moc ochrony także pojazdu transportującego oraz kierowcy, który go prowadzi. To naprawdę dużo pomaga.

Co to jest OCP przewoźnika?
Co to jest OCP przewoźnika?

Ubezpieczenie tego typu jest więc bardzo dobrym pomysłem dla firmy transportowej. Co ciekawe, nie jest ono obowiązkowe. Mimo to szanujący się przewoźnik nie pożałuje pieniędzy na tak ważną rzecz i na pewno postara się należycie ochronić pieniądze swoje i swoich klientów. Jest to taki dobry standard w porządnych firmach transportowych.

Jak wykupić polisę OCP? Bardzo prosto. Wystarczy udać się do firmy ubezpieczeniowej . Tam agenci już czekają, by sprzedać chętnej osobie ubezpieczenie, a niechętną przekonać i wtedy sprzedać. Miły pracownik firmy ubezpieczeniowej poprowadzi nas przez cały proces, zapewniając maksimum satysfakcji i tłumacząc wszelkie zawiłości prawne umowy. Samo podpisanie umowy to bardzo ważny moment i trzeba być naprawdę na sto procent pewnym, że się wie co się podpisuje. Warto ją wziąć do domu, poczytać kilka razy, ponieważ OCP przewoźnika może być bardziej skomplikowane, niż się wydaje.

Potem na szczęście można już złożyć swój podpis i cieszyć się ochroną i brakiem odpowiedzialności finansowej za nieszczęśliwe zdarzenia, które mogą trapić nasze towary, samochody i kierowców. To uczucie lekkości towarzyszyć nam będzie zwykle przez najbliższe 12 miesięcy po podpisaniu umowy, ponieważ to właśnie tyle standardowo trwa okres jej trwania. Zawsze jednak można spróbować się dogadać na inne terminy.