Rosnąca wśród ludzi troska o dobro środowiska naturalnego sprawia, że coraz większą popularność zyskują ekologiczne rozwiązania. Nie inaczej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o sposoby ogrzewania domu. Zamiast tradycyjnych kotłów grzewczych spalających węgiel, lepiej zainwestować w pompę ciepła. Do działania wykorzystuje energię elektryczną. Właśnie z uwagi na jej ekologiczny charakter, coraz więcej osób decyduje się na wybór tego typu instalacji grzewczej. Nie należy jednak zapominać o doborze wentylacji, gdyż ten element może znacząco przyczynić się do wysokości kosztów ogrzewania naszego domu.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna zasysa powietrze wytwarzane przez kominy. Niestety powoduje to wychładzanie domu i jednoczesne pozostawianie wewnątrz wszelkiej wilgoci. Z tego względu lepszą alternatywą jest połączenie rekuperacji i pomp ciepła. Chodzi mianowicie o wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego rekuperatorem, możliwe jest efektywne kontrolowanie ruchu powietrza zasysanego i usuwanego. Jednakże największą zaletą takiego rozwiązania jest odzyskiwanie ciepła z powietrza nasyconego dwutlenkiem węgla. Jednoczesne używanie rekuperacji i pompy ciepła znacząco obniża zużycie energii w naszym domu.

W jaki sposób funkcjonuje rekuperacja?

Musimy przede wszystkim zainstalować w naszym domu rekuperator, który posiada odpowiedni wymiennik pozwalający na odzyskiwanie ciepła. Będzie on kontrolował jednocześnie dwa strumienie powietrza. Pierwszy z nich wciągany jest z zewnątrz budynku i powinien składać się z zimnego i czystego powietrza. W odwrotnym kierunku wprowadzane jest powietrze brudne i ciepłe. Do jego wyciągania służą specjalne anemostaty. Chodzi mianowicie o okrągłe kratki, które znajdują się na ścianach i suficie. Oba strumienie powietrza spotykają się ze sobą wewnątrz rekuperatora. Nie dochodzi jednak do ich wzajemnego mieszania się. Każde z nich przemieszcza się w oddzielnym kanaliku, przy czym powietrze wychodzące pozostawia swoje ciepło w wymienniku. Właśnie dlatego rekuperacja i pompy ciepła to doskonałe połączenie. Co więcej, oprócz ogrzewania powietrza, rekuperacja pozwala na jego oczyszczanie ze wszelkich alergenów oraz zanieczyszczeń. Nawet jeżeli z zewnątrz pobierane jest powietrze o wątpliwej jakości, zostanie ono odpowiednio przefiltrowane. Z tego względu rekuperacja i pompy ciepła coraz częściej są wybierane podczas budowy domów jednorodzinnych. Typowy rekuperator posiada cztery różne kanały wentylacyjne – czerpnię, wyrzutnię, oraz nawiew i wyciąg do pomieszczeń. Wszystkie te elementy muszą działać prawidłowo, abyśmy mogli czerpać korzyści ze stosowania rekuperacji i pomp ciepła.

Czy rekuperacja to dobry sposób na zaoszczędzenie wydatków na ogrzewanie?

W przypadku właściwie dobranego systemu rekuperacji i pomp ciepła możliwa jest oszczędność energii na poziomie 30%. Oznacza to, że każdego miesiąca będzie wydawać o jedną trzecią mniej pieniędzy na ogrzewanie naszego mieszkania. Jeżeli zastosujemy do tego jeszcze inne rozwiązania ograniczające utratę ciepła, może uzyskać wyniki kilkukrotnie lepsze niż te, osiągane przez tradycyjne budownictwo. Chodzi mianowicie o unikanie mostków ciepła i zainwestowanie w skuteczną termoizolację budynku. Należy także zapewnić szczelność wszystkich okien, gdyż to przez nie ucieka ogromna ilość ciepła z mieszkania. W dobie energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań trudno o coś lepszego niż rekuperacja i pompy ciepła. Oczywiście taka kombinacja ma wiele innych zalet. Z pewnością sprawdza się lepiej niż używanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Różnica pomiędzy wentylacją grawitacyjną a rekuperacją

Tradycyjnie w budownictwie stosowana była właśnie wentylacja grawitacyjna. Taki system nie potrzebuje żadnego dodatkowego urządzenia do funkcjonowania. W praktyce taka metoda sprowadzała się do używania kominów do zapewnienia wentylacji. Za jego pośrednictwem wyciągane jest na zewnątrz powietrze zużyte. Jednakże nie istnieje kanał, który ma służyć do wciągania świeżego powietrza. W domyśle napływa ono przez szpary w oknach i drzwiach. Takie rozwiązanie nie pozwala na oszczędzanie energii, gdyż wytworzone ciepło szybko ucieka na zewnątrz mieszkania. Właśnie dlatego połączenie rekuperacji i pompy ciepła  stanowi o wiele skuteczniejszy sposób na ograniczenia naszych wydatków. Co więcej, wentylacja grawitacyjna nie ma możliwości filtrowania powietrza. Jeżeli więc jego jakość na zewnątrz domu jest niska, to takim powietrzem będziemy zmuszeni oddychać. Dopiero rekuperacja pozwala na rozwiązanie tego problemu. Jeżeli stolarka okienna i drzwi w naszym domu są wysoce nieszczelne, to nie warto wydawać pieniędzy na system rekuperacji. Jest ona optymalnym rozwiązaniem wtedy, gdy planujemy budowę własnego domu jednorodzinnego. Wtedy możemy dokładnie zaplanować wszystkie jego elementy i zadbać o instalację szczelnych okien i drzwi. W tak uszczelnionym domu instalacja rekuperacji i pompy ciepła stanowi wartościową inwestycję, która przyczyni się do obniżenia naszych wydatków.