Hale namiotowe – czy wiesz wszystko na ich temat? Różnorodne obiekty tymczasowe na stałe wpisały się w krajobraz miejski i pozamiejski. Najczęściej stosuje się je podczas eventów, imprez kulturalnych, koncertów, konferencji i targów na świeżym powietrzu itp. Nierzadko wykorzystuje się je do wydzielenia i ochrony miejsca przeznaczonego do uprawiania sportów – boisk, kortów tenisowych czy szkółek jeździeckich. Hale namiotowe to obiekty tymczasowe, które cieszą się ogromną popularnością. Aby postawić taką konstrukcję, czeka nas dużo mniej formalności i papierologii, niż gdybyśmy zdecydowali się na budowę nieruchomości.

Kryterium wielkości i ciężaru

Hale namiotowe można podzielić według kryterium wielkości i ciężaru. Wyróżnić można więc hale namiotowe sezonowe i całoroczne. Pierwszy rodzaj ma stosunkowo niską wysokość (najczęściej zawiera się w widełkach 2-3,5 m, chociaż dokładne parametry mogą różnić się w zależności od producenta) oraz szerokość w granicach 5-10 metrów. Takie rozwiązania charakteryzują się dużą tymczasowością. Konstrukcja jest bardzo lekka i składa się ze stosunkowo cienkich elementów. Świetnie sprawdzą się jako tymczasowe zadaszenia, np. podczas wesel, przyjęć, większych spotkań. Dzięki przykryciu wykonanemu z PCV dobrze chronią ochraniane przedmioty przed promieniami słonecznymi, toteż lekkie hale namiotowe wykorzystuje się również jako letnie magazyny. Nie może zabraknąć ich również podczas letnich imprez plenerowych.

Konstrukcje całoroczne mogą różnić się gabarytami. Hale o szerokości 5-12 metrów i wysokości do 6 metrów, w przeciwieństwie do wcześniej opisanej grupy, można wykorzystywać przez cały rok. Skutecznie zabezpieczą magazynowane przedmioty i maszyny przed niesprzyjającą pogodą. W tym przypadku stosuje się nie tylko PCV, ale również blachę trapezową. Z tych samych materiałów wykonuje się też cięższe hale, o szerokości kilkudziesięciu metrów i ok. 8 metrów wysokości. To solidne konstrukcje całoroczne, najczęściej posiadające fundamenty oraz profile wykonane ze stali.

Sprawdź koniecznie:

Hale namiotowe wykorzystywane w obiektach sportowych

Łatwo zauważyć, że hale, które chronią korty tenisowe i boiska różnią się od hal wykorzystywanych do magazynowania lub do imprez plenerowych. W sporcie popularnym rozwiązaniem są hale pneumatyczne. Wyglądają nieco jak napompowany balon; skojarzenia te wynikają nie tylko z wyglądu hali, ale też z mechanizmu, który utrzymuje ją w takim “napompowanym” stanie. Do hal pneumatycznych jest bowiem wtłaczane powietrze, co powoduje wytworzenie nadciśnienia. Oznacza to, że nie występuje tutaj konstrukcja nośna. W efekcie taka hala jest dużo tańsza niż tradycyjne hale namiotowe, bazujące na konstrukcjach stalowych lub aluminiowych. Dodatkowo montaż i demontaż takiego rozwiązania zajmuje niewiele czasu – większość szacunków mówi o dwunastu godzinach. Halę pneumatyczną oczywiście można wyposażyć w oświetlenie i zasilanie awaryjne. Standardowo składa się z systemu kotwienia, sieci lin stalowych, które dają hali charakterystyczny wygląd oraz z systemu powłok i systemu grzewczo-nadmuchowego. Hale pneumatyczne stosować można bez względu na porę roku, przez co są popularne pod niemal każdą szerokością geograficzną.

Hale namiotowe – kwestia bezpieczeństwa

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj hali namiotowej się zdecydujemy, musimy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Te określane są przez konkretne przepisy, a dokładnie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane. Zgodnie z treścią przepisu każda hala namiotowa powinna zapewniać bezpieczeństwo osobom, które się wewnątrz niej znajdują. Oznacza to, że miejsce powinno spełnić wszystkie wymagania BHP oraz być utrzymywane w odpowiednim stanie estetycznym i technicznym. Jeśli nasza hala namiotowa to obiekt całoroczny, przynajmniej raz w roku musimy wykonać kontrolę stanu technicznego, w szczególności tych elementów konstrukcji, które narażone są na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych oraz są szczególnie obciążone w inny sposób.

Regularne konserwowanie hali nie tylko przedłuży jej żywotność, ale też pozwoli nam zrealizować założenia ustawowe związane z bezpieczeństwem. Konserwacja i kontrola powinna obejmować również stan zadaszenia i okładzin. Należy też sprawdzić połączenia śrubowe i upewnić się, czy nie ma tam żadnych luzów. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnych preparatów do pielęgnacji, takich jak preparaty do czyszczenia plandek oraz kremy natłuszczające do regeneracji innych materiałów. Wszystkie te kwestie mogą przerosnąć jedną osobę, dlatego, jeśli uważamy, że nie jesteśmy wystarczająco wykwalifikowani do przeprowadzania kontroli lub zwyczajnie nie mamy na to czasu, możemy zatrudnić specjalny serwis. Najczęściej firmy, które oferują takie usługi, działają kompleksowo oraz mogą pochwalić się specjalnymi uprawnieniami, które pozwalają im na wykonanie rzetelnej kontroli. Dla pewności, wybierając takiego usługodawcę, warto sprawdzić, czy oprócz czynności polegających na sprawdzeniu stanu technicznego, oferuje on również podstawowe prace konserwacyjne i modernizacyjne.