Konto Apple ID to bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu można zyskać dostęp do bogatego świata Apple. Bez niego nie można swobodnie korzystać z Urządzeń z jabłuszkiem, nie można też pobierać aplikacji ze sklepu AppStore, ani kupować muzyki w iTunes. Brak konta Apple ID nie pozwala też na korzystanie z chmury. Jednak jeżeli użytkownik z jakiegoś powodu chce zakończyć swoją przygodę z urządzeniem marki Apple, powinien trwale usunąć swoje konto. Warto wiedzieć jak tego dokonać. 

O czym należy pamiętać chcą usunąć konto Apple ID?

Skasowanie konta Apple ID to bardzo poważna decyzja, która niesie za sobą konkretne konsekwencje. Przed przystąpieniem do procedury usuwania konto, należy dokładnie przemyśleć tę decyzję. Dobrą alternatywą może być tylko czasowa dezaktywacja. 

Skasowanie konta Apple ID niesie za sobą takie konsekwencje jak:

  • utrata dostępu do aplikacji i plików zakupionych w App Store oraz w Apple iBooks oraz iTunes, 
  • usunięcie zdjęć, filmów, haseł oraz dokumentów przechowywanych w iCloud, 
  • zablokowanie możliwości odbierania wiadomości z iMessage, 
  • zablokowanie możliwości rozmawiania przez FaceTime, 
  • usunięcie adresu e-mail w domenie iCloud.com, 
  • utrata dostępu do Apple Pay, 
  • zablokowanie możliwości korzystania z Game Center oraz Continuity, 
  • utrata dostępu do usługi odnajdywania iPhone. 

Bardzo ważne jest to, że proces usuwania konta Apple ID jest w pełni nieodwracalny i należy się na niego zdecydować tylko wtedy, kiedy użytkownik ma całkowitą pewność, że nie będzie chciał odzyskać dostępu do tamtych usług. 

Skasowanie konta Apple ID krok po kroku 

Aby usunąć konto Apple ID należy rozpocząć kilku etapową procedurę. W pierwszej kolejności trzeba zalogować się na portal iCloud.com wybrać zakładkę “Ustawienia konta”. Następnie trzeba przewinąć ekran do sekcji “Moje urządzenia” i wybrać jedno z nich, aby wyświetliło się okno “Urządzenia”.
Kolejnym krokiem jest wybór opcji “Urządzenie” i wybranie krzyżyka, który znajduje się po prawej stronie. W tym momencie trzeba ostatecznie potwierdzić chęć usunięcia konta. Taką samą procedurę należy powtórzyć dla każdego urządzenia, które jest przypisane do konta iCloud.
Warto zaznaczyć, że dla niektórych kont iCloud jest możliwość usuwania iUrządzeń za pośrednictwem strony Apple ID. 

Usuwanie konta na stronie Apple ID – krok po kroku 

Aby usunąć konto Apple ID należy przede wszystkim zalogować się na stronie appleid.apple.com. Następnie trzeba przewinąć ekran do dołu i wejść do sekcji “Dane i prywatność”. Następnie można kliknąć w opcję “Zarządzaj swoimi danymi i prywatnością” i wybrać opcję “Usuń konto”.
Po wyborze tej możliwości wyświetli się szereg informacji dotyczących usunięcia konta. Informacji jest naprawdę dużo i zajmują one kilka stron. Warto się z nimi zapoznać, a następnie zaznaczyć opcję “Kontynuuj”. 

Bardzo ważne jest także wybranie metody jaką firma Apple będzie przesyłała do użytkownika informacje dotyczące procesu zamykania konta. Zwykle są to smsy, które są wysyłane na numer konta powiązany z kontem Apple ID. Można także podać inny numer telefonu lub adres e-mail. Po czym całość należy zaakceptować klikając “kontynuuj”.
Aby całą procedurę doprowadzić do końca, należy zapisać kod dostępu. Jest on potrzebny na wypadek chęci anulowania procedury usuwania konta. Po ponownym kliknięciu opcji “kontynuuj” można wprowadzić hasło i potwierdzić ostatecznie decyzję o usunięciu konta. Dzięki temu użytkownik zostanie wylogowany, a konto będzie trwale usunięte. 

Tymczasowe zawieszenie konta Apple ID

Jak wspomniano wcześniej, osoby, które nie są pewne czy chcą całkowicie i trwale usuwać konto Apple ID, mogą zdecydować się na jego tymczasowe zawieszenie. Procedura ta wygląda tak samo jak procedura całkowitego kasowania, jednak konto, które zostało zawieszone można w każdym momencie ponownie aktywować poprzez kontakt z Działem Wsparcia Apple.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z informacjami, które są podane przez Apple, proces całkowitego usunięcia konta Apple ID może trwać nawet cały tydzień. Przez ten okres istnieje możliwość anulowania tej procedury. Aby tego dokonać trzeba skontaktować się z supportem Apple i podać kod, który został wygenerowany w trakcie procesu usuwania konta. Należy mieć na uwadze taką możliwość.
Warto także zaznaczyć, że ze względów bezpieczeństwa, w przypadkach szczególnych i uzasadnionych Apple może zatrzymać całą procedurę usuwania konta Apple ID, aż do momentu ostatecznego zweryfikowania, czy decyzję o usunięciu konta podjął użytkownik, czy jakaś osoba trzeba, która w niewyjaśnionych okolicznościach uzyskała dostęp do konta. 

Bardzo wielu użytkowników korzysta z urządzeń Apple. Firma staje się coraz bardziej popularna. Warto wiedzieć jakie możliwości daje konto Apple ID oraz w jaki sposób je trwale usunąć bez obawy o to, że niepowołana osoba uzyska do nich dostęp. Warto zaznaczyć, że przed usunięciem konta, zalecane jest wylogowanie się z wszystkich aktywnych iUrządzeń oraz przeglądarek. Jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa.