Lustro w każdym pomieszczeniu – właściwe użycie lustra we wnętrzu pozwala tchnąć nowe życie w rodzinną atmosferę, wypełniając przestrzeń życiową światłem i powietrzem. Lustro to niesamowity mebel. Od czasów starożytnych przypisywano mu magiczne właściwości – szukało bratniej duszy i rozpoznawało przyszłość. We współczesnym świecie jest ono przedmiotem gospodarstwa domowego, który pełni praktyczną i dekoracyjną funkcję.

Funkcje lustra i reguły umieszczania

Magiczny element dekoracyjny nie może zostać pozbawiony uwagi. Z reguły jego strefa wpływów nie wykraczała poza łazienkę i korytarz, ale funkcja użytkowa powierzchni lustrzanych stopniowo staje się przeszłością. Potencjał lustra jest naprawdę duży, przy aranżacji domu należy pamiętać o jego głównych funkcjach:

  • Korekta objętości pomieszczeń – lustro to prawdziwy wybawca wąskich korytarzy i małych pokoi. Nie będzie w stanie samodzielnie poradzić sobie z trudnym zadaniem – aby stworzyć iluzję wizualną i zwiększyć przestrzeń, potrzebne będzie kilka elementów dekoracyjnych o różnych rozmiarach.
  • Odbicie światła – duże lustro na podłodze wypełni pomieszczenie naturalnym światłem, a powierzchnia lustra za żyrandolem, kinkietem lub lampą zwiększy poziom oświetlenia pomieszczenia
  • Korekta niedociągnięć wewnętrznych – niestandardowa konfiguracja, półki, łuki, miejsca komunikacji z właściwym użyciem odblaskowego elementu dekoracyjnego rozpływają się w powietrzu bez przyciągania zbyt dużej uwagi.
  • Lustro to uniwersalny asystent w tworzeniu niepowtarzalnego wnętrza. Oryginalny wystrój doda domowi nutki indywidualności i niepowtarzalnego szyku. Przygotowując projekt, warto wziąć pod uwagę proste zasady umieszczania:
  • Bezpośrednie światło słoneczne jest niszczycielskie dla jego powierzchni (staje się matowe). Potrzebne jest rozproszone naturalne światło
  • Nie zaleca się umieszczania obok siebie lustra i dużych mebli (duża sofa, masywna komoda lub szafa), co powoduje efekt nadmiernej objętości
  • Ilość ma znaczenie – najlepsza opcja to 2-3 szt. do sypialni, łazienki i przedpokoju
  • Równoległe ustawienie w wąskich korytarzach i pokojach negatywnie wpływa na stan psychiczny osoby.

Lustra w różnych pokojach

Wybrany styl wnętrza wpływa bezpośrednio na lokalizację, kształt i rozmiar elementu dekoracyjnego. Na szczęście nowoczesny rynek oferuje szeroką gamę produktów – dużych i małych, zwięzłych i surowych, z rysunkiem, kamieniem i złoceniem, sztucznie postarzanych i modnych. A oryginalna lustrzana mozaika i panele fragmentów wprowadzą jasne akcenty w pokoju.

Salon – miejsce spotkań

Lustro w każdym pomieszczeniuPrzestrzeń nad kominkiem stała się tradycyjnym miejscem na lustro. W ubiegłym wieku na kominku umieszczono kilka świeczników. Światło odbijało się i mnożyło, gromadząc wszystkich członków rodziny wokół niego w ciepłe wieczory. We współczesnym świecie zniknęła bezpośrednia potrzeba świec. Ale projektanci zauważyli tę sztuczkę. Lustro w ciężkiej brązowej ramie nad kominkiem tworzy szczególną atmosferę przytulności i staje się centrum salonu. Duch klasycyzmu podkreśla drewniana rama, a neo-styl jego brak jest najważniejszy, niezwykła forma. W stylu rustykalnym nacisk kładzie się na tandem prostoty i oryginalności – rama będzie wykonana z prostych wzorów, ale powierzchnia będzie miała niestandardowy design.

Sypialnia – kraina snów

W ciągu ostatniej dekady lustro w sypialni kojarzy się przede wszystkim z szafą, która zajmuje większość przestrzeni. Oczywiście ta technika pozwala wygodnie przechowywać i przymierzać szafę w jednym miejscu. Wadą tego rozwiązania jest beztwarzowość wnętrza. Ale wstawki lustrzane nie są jedyną opcją do zastosowania powierzchni odbijającej. Panel z kilku części lub mozaika na czele łóżka stanie się ozdobą sypialni. Lustra nad stolikami nocnymi za lampami podłogowymi podkreślają geometrię przestrzeni i wypełniają ją miękkim światłem. Toaletka z odblaskowym wystrojem podkreśla elegancki i kobiecy styl pokoju.

Łazienka – czysta harmonia

Harmonia dekoracji domu rozciąga się na łazienkę. Tradycyjnie lustro znajduje się nad umywalką. Ponadto umieszcza się kolejne małe lusterko do nakładania makijażu (na stojaku lub mechanizmie składania). Ramka powinna pokrywać się z wybranym stylem. Punktem kulminacyjnym łazienki będzie lustrzana powierzchnia o nietypowym kształcie. Wybór jasnej palety kolorów i lokalizacja dużej liczby reflektorów pozwala wizualnie zwiększyć przestrzeń. Wybierając lustro do łazienki, trzeba zwrócić uwagę na modele o wodoodpornej powierzchni.

Przedpokój – oblicze domu

Lustro od dawna jest klasycznym atrybutem wnętrza korytarza. Tutaj nie można się bez tego obejść.Trudności w aranżacji wynikają z niewielkiej powierzchni, dlatego należy natychmiast porzucić nieporęczne elementy. Doskonałym rozwiązaniem jest lustro pełnej długości naprzeciwko wyjścia lub bezpośrednio na drzwiach. Kolejny okrągły, niewielki rozmiar idealnie pasuje do otoczenia. Nie można zapominać o oświetleniu, tutaj jest to absolutnie konieczne. Podkreślając niezbędne szczegóły wnętrza i bezpośrednio lustra, przestrzeń wydaje się większa. W przypadku małego korytarza konieczne jest zakupienie lakonicznych modeli lustrzanych, bez skomplikowanych elementów. Duże wymiary pozwalają na stosowanie dużych kształtów i nietypowych detali.

INNE INSPIRACJE: