Pomysły i inspiracje na ślubne dekoracje kościelne: organizacja i przygotowanie ślubne to działania wielopoziomowe, które znacznie uatrakcyjnia tę niezapomnianą chwilę. Odpowiednie przygotowanie i zastosowanie wielu ciekawych rozwiązań, pozwoli uzyskać piękny i niecodzienny efekt. Na jakie działania należy zwrócić szczególną uwagę? Czym zajmują się organizatorzy i profesjonalni “wedding plannerzy”? Jak ważną rolę pełni dla państwa młodych i gości dekoracja kościelna?

Ślub i wesele – organizacja i dekoracja

Organizacja ślubu to czynność, która wymaga od organizatorów precyzyjnego przygotowania. Planowanie samej uroczystości, jej przebiegu, jak również stworzenie pięknego wizualnie miejsca może okazać się dla niektórych zbyt ciężkim, trudnym i wymagającym zadaniem. Przed rozpoczęciem wdrażania w życie pewnych pomysłów warto stworzyć szczegółowy plan działania uwzględniający wiele elementów i czynników. Wśród najważniejszych zadań należących do osoby pełniącej rolę opiekuna uroczystości lub samych “młodych” należą m.in.:

 • wybranie miejsca ślubu, 
 • przygotowanie i dekoracje kościołów,
 • transport nowożeńców,
 • zaproszenia, 
 • wybór sali weselnej, 
 • orkiestra, 
 • upominki i podarunki dla gości, 
 • stworzenie menu, 
 • zabawy i atrakcje podczas wesela, 
 • kamerzysta, fotograf, 
 • dekoracje sali,
 • wiele innych.

Dekoracje kościołów – rola i przeznaczenie

Wystrój miejsca, w którym narzeczeni składają sobie najważniejszą przysięgę życia ma ogromne znaczenia zarówno dla samych zainteresowanych, jak i ich gości. Piękne otoczenie, wyjątkowa chwila oraz sakramentalne “tak” pozostaną w pamięci na całe życie. Jednakże wypowiedzenie czułych słów na ślubnym kobiercu, bez pięknego tła, nie byłoby tak wzruszającą i nadzwyczajną chwilą. 

Jak zatem zadbać o odpowiedni nastrój? O czym marzy przyszła panna młoda? Jakie dekoracje kościołów zadowolą nawet najbardziej wymagających narzeczonych?

Pomysły na wspaniałe i niezapomniane dekoracje kościelne

Niemalże każda panna młoda, przed najważniejszą dla niej uroczystością, snuje plany co do wyglądu i samej atmosfery ślubu. Wizualizacje pięknej scenerii, w której wpatrzona w oczy miłości swojego życia wiąże się z nim wyjątkowym węzłem “na dobre i na złe”, dotyczą zarówno wybranej świątyni, jak i samej sali weselnej. W jaki sposób można udekorować miejsce zaślubin? Jakie dekoracje kościołów zachwycą wszystkich uczestników uroczystości? Które elementy dodadzą blasku i wyjątkowości?

Kwiaty

Pomysły i inspiracje na ślubne dekoracje kościelne
Pomysły i inspiracje na ślubne dekoracje kościelne

Dekoracje i odpowiednio dobrane kompozycje kwiatowe, to jeden z najważniejszych elementów wystroju. Ten najbardziej popularny sposób ozdabiania kościoła, jest często wykorzystywanym sposobem na stworzenie wyjątkowego i niebanalnego tła. Ulubione rośliny narzeczonych mogą być symbolem ich miłości, jak również wspomnieniem pięknych chwil narzeczeństwa. Bukiety powinny również oddawać całą atmosferę zaślubin, być dobrane do charakteru nowożeńców, jak również ich ubioru i kreacji. 

Kwiaty, wiązanki, wieńce i inne kompozycje mogą znajdować się zarówno na bokach ławek, zostać umiejscowione w wazonach, zawieszone na ścianach, jak również zdobić ołtarz. Warto wcześniej ustalić umiejscowienie roślin, jak również stworzyć całościowy plan i rozkład dekoracji. Do upiększania scenerii kościoła najczęściej wykorzystywane są kwiaty takie jak:

 • tulipany,
 • goździki,
 • róże,
 • frezje,
 • gipsówki,
 • kwiaty lawendy,
 • storczyki,
 • margaretki,
 • wiele innych.

Dywan i dojście do ołtarza

Droga do ołtarza to bardzo ważna chwila. Zaraz przed przysięgą, jest to moment, który wyobraża sobie każda kobieta. Odcinek ten zatem, powinien być wyjątkowy i czarujący. Doprowadzenie panny młodej przez jej ojca do narzeczonego jest jednym z wyczekiwanych momentów dla dziecka i rodzica. Odcinek ten musi spełniać oczekiwania nowożeńców, a idealnym pomysłem na wyeksponowanie tej drogi jest zastosowanie czerwonego dywanu, pięknego, miękkiego, ekskluzywnego materiału, wyznaczenia dojścia poprzez upięcia kwiatowe lub różnego rodzaju wstęgi i kokardy. Dywan ponadto może być ozdobiony płatkami kwiatów lub innymi błyszczącymi akcesoriami. 

Świece

Magiczny, niezwykły i romantyczny blask świec doda blasku i magii każdemu pomieszczeniu, jak również znacząco ociepli klimat i otoczenie. Dekoracje kościelne z wykorzystaniem różnego rodzaju lampionów idealnie dopełnią cały wystrój. Świece to mogą występować zarówno w postaci wysokich gromnic, jak i pozostać umiejscowione w kielichach lub innych stojakach. Same świeczniki warto wzbogacić o inne eleganckie elementy takie, jak kwiaty, wstążki, przypinki, itp. 

Wejście do kościoła

Elementem, który wita gości i narzeczonych jest wejście do świątyni. To ta część kościoła widoczna jest na pierwszy “rzut oka”. Zewnętrzna elewacja powinna zapraszać uczestników zaślubin, jak również wyrażać ważność odbywającej się uroczystości. Drzwi kościoła oraz ich obramowanie powinno być kolorowe, piękne i czarujące. Warto wykorzystać różnobarwne kwiaty oraz dopasowane i zachwycające postumenty kompozycji roślinnych. 

Wszelkie pomysły na dekoracje kościoła powinny być dopasowane do charakteru organizatorów, ich możliwości finansowych, jak również indywidualnych potrzeb i oczekiwań.