Polska gospodarka ciągle jest w fazie szybkiego wzrostu. Powoduje to sporo możliwości dla wszystkich, którzy planują otwarcie własnego biznesu. Przyspieszające firmy potrzebują coraz więcej pracowników, którzy często dowożeni są do pracy ponad 50 km w jedną stronę. Rosnąca produkcja powoduje wzrost zapotrzebowania na kurierów czy też dostawców materiałów. Finalny produkt musi ostatecznie trafić do klient, potrzebni są więc również kierowcy tirów czy też busów.

Wszystkie to sprowadza się do transportu. To właśnie transport, zarówno osób jak i towarów, jest jedną z najszybciej rozwijających się obecnie branż w Polsce. Jak to wykorzystać? Sprawdźmy czy opłaca się wynajem busów Szczecin.

Czym zajmują się firmy wynajmujące samochody?

Zakres usług firm zajmujących się wynajmem busów, autobusów czy też samochodów ciężarowych jest bardzo szeroki. Firmy te zajmują się zarówno przewozem osób jak i towarów, często oferują również sam podnajem busów (bez kierowców). Z usługi tej często korzystają osoby, które w danym momencie się przeprowadzają  i potrzebują dużego samochodu lub grupy osób wspólnie wyjeżdżają na imprezę lub wakacje. Od czego więc zacząć działalność w tym biznes?

Charakter działalności: przewóz osób

Biznesowe inspiracje - wynajem busów
Biznesowe inspiracje – wynajem busów

Przed otwarciem firmy konieczne jest zastanowienie się, jaki rodzajem wynajmu będzie się zajmowała. Wśród popularnych możliwości jest wynajem busów do przewozu osób. Z opcji takiej korzystają zarówno firmy jak i osoby prywatne. W przypadku firm, takie busy najczęściej wynajmowane są do dowozu pracowników do i z pracy. Przy podpisaniu takiego kontraktu można trafić na prawdziwą żyłę złota. Regularne kursy określonymi trasami, a co za tym idzie regularnie opłacone faktury przez zlecającego to dobra opcja na start, dająca sporo stabilizacji. Z usług firm oferujących wynajem busów równie często korzystają konsumenci, wyjeżdżający na wakacje czy też organizujący imprezę integracyjną. Przewóz osób jest opłacalny również w rejonach uważanych za atrakcyjne turystycznie. Wówczas stawki za przewóz osób na szlakach turystycznych są bardzo wysokie, a przez to taka działalność staje się bardziej rentowna.

Charakter działalność: usługi kurierskie

Posiadając własną działalność gospodarczą oraz własnego busa, czy też busy, warto zainteresować się współpracą z firmami kurierskimi. Zapotrzebowanie ciągle jest bardzo duże, przez co stawki oferowane przez te firmy swoim partnerom również rosną. Zysk przy pracy dla firm kurierskich zależy głównie od wyrobionej normy i liczby dostarczonych paczek. Wielu właścicieli busów, rezygnuje z jazdy na rzecz samego wynajmu. Dzieląc się wówczas zyskiem z kierowcą busa, nawet po takim podziale, właściciel może liczyć na spory zysk.

Charakter działalność: auto dostawcze

Podobnie jak w przypadku usług kurierski, zapotrzebowanie na busy dostawcze i kierowców jest bardzo duże. Z takich usług najczęściej korzystają hurtownie, którym bardziej opłaca się wynajem busa dostawczego razem z kierowcą niż zakup samochodu oraz zatrudnienie kierowcy. Zyski podczas takiej działalności trudno ocenić i zależą głównie od liczby godzin, przejechanych kilometrów oraz rodzaju przewożonego materiału.

Jak odnieść sukces w branży?

Zakup busa, niezależnie czy osobowego czy dostawczego, wiążę się z dużymi kosztami. Jak, więc przygotować się do prowadzenie biznesu by odnieść w nim sukces? Wymagane będzie przede wszystkim doświadczenie, warto więc przed otwarciem własnej działalność próbować jazdy w innych firmach. Takie doświadczenie pozwoli na rozpoznanie rynku i wyciągnięcie odpowiednich wniosków przy tworzeniu biznesplanu. W przypadku wynajmu busów do przewozu osób, warto wcześniej skorzystać kilkukrotnie z usług oferowanych przez konkurencję. Dzięki temu można porównać ceny oraz jakość wykonywanych przez nich usług. Podobnie jak w innych branżach potrzebny będzie dobrze skalkulowany biznesplan, często od dobrej jego konstrukcji zależy sukces lub porażka całego przedsięwzięcia. Branża wynajmu busów jest bardzo kapitałochłonną branżą w początkowym etapie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Konieczne więc będzie odpowiedni zapas finansowy. Przy zakupie samochodu warto skorzystać z leasingu oferowanego przez banki lub firmy leasingowe. Obniży to jednorazowy koszt zakupu, a raty będzie można wpisywać w koszta.

Specjalizacja czy szeroki zakres usług

Podobnie jak w przypadku innych biznesów konieczne będzie rozeznanie w lokalnym rynku. Jeszcze przed zakupem busów wymagane jest sprawdzenie możliwości znalezienia stałym partnerów biznesowych, analiza rynku pod względem występującej tam konkurencji. Jeśli planujesz wynajem kilku busów, konieczne będzie rozejrzenie się za pracownikami. Najtrudniejszym zadaniem będzie jednak wybór specjalizacji firmy czyli czy chcemy przewozić osoby, towary czy oferować tylko wynajem busów. Wybór ten powinien być głównie uzależniony od położenia geograficznego firmy oraz możliwości nawiązania stałym kontraktów. I tak, jeśli mieszkamy w atrakcyjnych rejonach górskich warto postawić na wynajem busów pod przewóz ludzi. Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania magazyny, warto zająć się przewozem towarów.

Automaks wypożyczalnia samochodów
Al. Boh.Warszawy 40
70-342 Szczecin
500 78 78 78
www.automaks.pl
Krasnal Przeprowadzki
Aleja Wiśniowa 36a
53-137 Wrocław
536 284 408
www.przeprowadzki-wroclaw-24.pl