Domy drewniane – dobry wybór dla każdego. Ekologia wkracza w każdy aspekt życia. Życie w zgodzie z naturą, ekologiczne podejście do środowiska stało się modne, coraz więcej osób stara się jak najmniej szkodzić naturze, wybiera naturalne, zdrowe materiały. Jednym z  nich drewno. Coraz bardziej popularne są domy z drewna, które idealnie wpisują się w panujący trend

Domy z drewna

Budownictwo rozwija się bardzo dynamicznie, powstają nowe technologie, projekty, innowacyjne pomysły. Jednocześnie wiele osób zamiast nowoczesnych materiałów wybiera naturalność. Dużo ludzi nie chce żyć w domach z betonu, o podobnych konstrukcjach. Na szczęście nowe technologie uwzględniają również drewno, oferują możliwość budowania domów z tego materiału. Z każdym rokiem domy drewniane zyskują coraz więcej zwolenników, którzy uważają drewno za materiał idealny.

Rodzaje konstrukcji drewnianych domów

Domy drewniane - dobry wybór dla każdegoDomy drewniane mogą mieć różny styl i charakter. Można je budować w różnych rodzajów drewna. Najbardziej znana jest konstrukcja szkieletowa, w której stelaż wykonuje się z drewna litego i wypełnia izolacją cieplną. Minusem takiej konstrukcji jest szybkie wychładzanie. Coraz bardziej popularne są domy z bali. Powstają z sosny, jodły lub świerka, dlatego ich koszt jest dość wysoki. Budowa domu z bali wymaga dużego doświadczenia, precyzji i dokładności. Konstrukcje z bali regulują wilgotność, a wnętrze wolno się wychładza, co jest ich dużą zaletą. Domy drewniane budują się często z prefabrykatów. Domy powstają w fabryce, łączy się ze sobą poszczególne elementy, wstawia okna. Gotowe elementy stawia się na działce i tam kończy montaż. Jest to bardzo wygodna opcja, domy z prefabrykatów są trwałe, można je również wykonać pod indywidualne zamówienie klienta. Ważnym elementem domów z drewna jest dach. Można pokryć go strzechą, drewnianym gontem lub wiórami osikowymi.

Zalety domu drewnianego

Drewno ma wiele niezaprzeczalnych zalet, dlatego jest tak chętnie wybieranym materiałem budowlanym. Warto je poznać, aby zdecydować, czy drewniany dom będzie spełnieniem marzeń. Do głównych zalet należy:

  • Cena – jest o bardzo istotny aspekt dla wielu ludzi. Cena domów drewnianych jest znacznie niższa niż tych tradycyjnych, budowanych z cegły.
  • Czas – domy drewniane stawia się o wiele szybciej niż ich tradycyjne odpowiedniki.
  • Mniejsze koszty wyposażenia wnętrza – drewno jest piękne same w sobie, nie trzeba go dodatkowo upiększać. W drewnianym domu nie potrzeba dodatkowych tynków, tapet, podłóg.
  • Ekologia – dom drewniany jest ekologiczny, przyjazny środowisku. Drewno to produkt naturalny, odnawialny, poddający się recyklingowi. 
  • Zdrowie – drewno ma udowodnione właściwości zdrowotne i sprzyjające dobremu samopoczuciu. Jest przyjazne dla alergików i małych dzieci, ponieważ nie uczula. Doskonale działa na samopoczucie, pozwala się odprężyć i wypocząć. Naturalny kolor pozytywnie wpływa na stan psychiczny, poprawia nastrój, tworzy klimat domowy, przytulny klimat.
  • Zapach – drewniane domy wydzielają zapach olejków eterycznych, który dobrze wpływa na drogi oddechowe, ma działanie relaksujące. Żywica drzew iglastych działa również antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
  • Energooszczędność – ocieplone domy z drewna zużywają mniej energii, pozwalają na oszczędność energii oraz pieniędzy.
  • Prawidłowa wilgotność – drewno zapewnia naturalną wilgotność powietrza, pochłania nadmiar wilgoci, a gdy jest sucho, oddaje ją z powrotem. W przeciwieństwie do domów murowanych, powietrze w domach drewnianych nie osusza się.
  • Wytrzymałość i trwałość – drewno to bardzo dobry materiał budowlany. Dobrze wykonany dom z tego surowca wytrzyma długi lata, przetrwa kilka pokoleń. Drewno od wieków było wykorzystywane jest do budowy domów i innych trwałych konstrukcji, m.in. statków. To potwierdza jego trwałość i wytrzymałość.
  • Elektrostatyczność – w domach z drewna nie unosi się kurz, dlatego są idealne dla osób cierpiących na alergie

Wady drewnianych domów

domy modułowe z drewna klejonegoTak jak każdy materiał, również drewno ma swoje słabe strony. Bardzo ważną sprawą jest znalezienie dobrego wykonawcy, który ma duże doświadczenie w stawianiu tego typu budynków. Firma, która buduje domy z drewna  musi zatrudniać wykwalifikowanych pracowników oraz posiadać dostęp do dobrej jakości drewna. Potrzebny jest również specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu może powstać idealny dom. Obecnie w Polsce nie ma dużo takich firm, dlatego trzeba dokładnie wybrać, poczytać opinie i zdecydować się na godnego polecenia wykonawcę. Wadą drewna może być to, że w przypadku niektórych konstrukcji łatwo ulega nagrzewaniu i chłodzeniu, lepsze właściwość w tej kwestii ma cegła. O domy drewniane trzeba szczególnie dbać. Ważna jest odpowiednia konserwacja oraz zabezpieczenie drewna przed szkodnikami, które potrafią znacznie uszkodzić całą konstrukcje. Deski należy również zabezpieczać przed wilgocią.

Jak widać, drewno to doskonały materiał do budowy domów. Ilość zalet jest ogromna, przewyższa wady, które łatwo zniwelować. Domy z drewna mogą mieć różne style, klasyczne lub nowoczesne, różne powierzchnie. Mogą być parterowe lub mieć kilka kondygnacji. Wybór jest duży, każdy znajdzie dom idealny dla siebie.