Wybór odpowiedniego komputera dla gracza to nie lada wyzwanie. Na tę decyzję ma wpływa bardzo wiele czynników, które są nieraz zależne od siebie i ściśle powiązane. Na rynku technologii komputerowej, można spotkać aktualnie bardzo wiele modeli, o przeróżnych parametrach, przez co teoretycznie każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, ale właśnie tylko teoretycznie. Jak wiadomo jeśli coś jest dla każdego to tak naprawdę dla nikogo.

Komputery dla graczy są bardzo specyficznym sprzętem, który wymaga odpowiedniej konfiguracji i wystarczająco wytrzymałych podzespołów, które pozwolą swobodnie korzystać ze wszelkich możliwości w trakcie rozgrywki. Jakie są wady i zalety gotowych komputerów, czy warto decydować się na komputer dla graczy złożony przez specjalistów, na co zwrócić uwagę i wiele innych poniżej.

Gotowe komputery czy laptopy do grania dostępne w sklepie to doskonale rozwiązanie dla osób poszukujących sprzętu do pracy. Takie jednostki są złożone i praktyczne gotowe do użytkowania, nie wymagają od użytkownika praktycznie żadnej wiedzy. Nie, chyba że jest na to, jak podłączyć komputer do zasilania, nawet oprogramowanie w takich komputerach jest już zainstalowane fabrycznie przez producenta. Kolejna zaleta takiego sprzętu jest to, że posiada on jedna całościową gwarancję na każdy podzespół w nim umieszczony. Przez co nie trzeba się martwić kosztami naprawy w razie awarii. Także czas poszukiwania poszczególnych komponentów w tym momencie odpada, ponieważ jednostka, jest już złożona z optymalnych części i gotowa do pracy. Jednak często takie rozwiązanie nie nadaje się jako komputer dla gracza. Dlaczego? Chociażby dlatego, że tego typu komputery posiadają średnie parametrem dostosowane do mniejszych obciążeń niż podczas grania w gry, zwłaszcza te o rozbudowanej grafice, angażujące w dużej mierze zegar obliczeniowy komputera do pracy. Dodatkowo wada gotowych zestawów komputerowych jest to, że przy tej samej cenie można swobodnie uzyskać komputer dla gracza składany o wiele lepszych parametrach i możliwościach.

Wiele sklepów zwłaszcza internetowych oferuje swoim klientom możliwość dobrania pojedynczych komponentów, z których to zostanie stworzony finalnie ich komputer. Ta opcja jest świetna, jeśli chcemy zakupić komputer dla graczy o wysokiej wydajności, którego nie możemy znaleźć w żadnej ofercie. Oczywiście osoby dysponujące czasem, chęciami i wiedza mogą skorzystać z jeszcze bardziej indywidualnego rozwiązania i zamówić pojedyncze elementy, a następnie samodzielnie złożyć komputer od A do Z w zaciszu domowym. Jednak, jeśli nie należy się do takich osób, lepiej zaufać specjalistom, którzy całość wykonana sprawnie i bez najmniejszego problemu. Zaletami takiego rozwiązania jest to, że w przyszłości w razie potrzeb można swobodnie taki komputer dla gracza modyfikować wymieniając poszczególne podzespołu na nowsze rozwiązania technologiczne. Kolejny plus to naprawdę spersonalizowane rozwiązanie, przez co użytkownik nie płaci za coś, czego kompletnie nie potrzebuje w danej jednostce komputerowej. Niestety to rozwiązanie posiada także bardzo wiele wad. Pierwsza z nich jest to, że aby dobrze dobrać wszelkie podzespoły trzeba posiadać, chociażby minimalna wiedze dotyczącą budowy komputer, nie wystarczy wiedzieć, że należy zakupić obudowę, płytę główną, kartę graficzną, pamięć RAM czy twardy dysk. Trzeba jeszcze wiedzieć jaki parametr odpowiada za daną rzecz i czynność wykonywaną przez komputer. Także gwarancja jest tutaj dużym utrudnieniem, ponieważ w komputerach składanych obowiązuje ona oddzielnie na każdy element. Kompatybilność komponentów może także okazać się sporym utrudnieniem, zwłaszcza obecnie, kiedy rynek jest zalewany różnorodnymi częściami, o przeróżnej specyfice i protokołach, które nie zawsze są zgodne między sobą.

Złożenie samodzielnie komputera dla graczy nie jest wbrew pozorom tak łatwym zadaniem, często brakuje na to odpowiedniego miejsca, tak aby móc wszystkie elementy swobodnie ułożyć i łączyć ze sobą. Dlatego też wiele osób decyduje się na montaż i złożenie komputera z komponentów przez serwis danego sklepu, który ma doświadczenie w tego typu projektach i zagwarantuje poprawna konfiguracja wszystkiego. Taką usługę w niewielkiej cenie oferują już prawie wszystkie największe sklepy zajmujące się sprzedażą sprzętu komputerowego.

Bez względu na wybraną opcję jednak zawsze należy liczyć się z tym, że dobry komputer dla graczy niestety musi kosztować. Dobre podzespoły, wydajny procesor i systemu chłodzące, zamknięte w solidnej obudowie w połączeniu z monitorem, peryferiami takimi jak mysz i klawiatura dla gracza, a nie raz i odpowiednio dobrane głośniki czy słuchawki Gamerskie to koszt rzędu od sześciu do nawet piętnastu tysięcy złotych. Profesjonalni gracze, potrafią wydawać na swój sprzęt Nawet trzydzieści tysięcy złotych. Dlatego, zawsze należy ustalić finalny budżet, który pozwoli nam kontrolować wydatki, które przy takich inwestycjach mogą się łatwo wymknąć spod kontroli.