Laptopy to najpopularniejsze urządzenia nie tylko do grania, ale przede wszystkim do pracy. Obecnie w większości firm pracownicy wyposażeni są w służbowe laptopy, na których wykonywana jest cała praca. Na rynku spotkać możemy bardzo dużo przeróżnych modeli laptopów, które znacznie różnią się od siebie zarówno jakością, parametrami technicznymi, funkcjonalnością, a także ceną. Zakup laptopów do swojej firmy stanowi dużą inwestycję, dlatego przed zakupem należy dobrze przemyśleć kwestię związaną z tym, co powinien zawierać nasz laptop, jakie powinny być jego parametry techniczne oraz jaką firmę wybrać. Jeżeli planujemy zakup dużej ilości laptopów, dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty laptopów poleasingowych, które swoją jakością w żaden sposób nie odbiegają od modeli fabrycznie nowych, a są znacznie tańsze ze względu na okres użytkowania ich. Bez względu jednak na to, czy decydujemy się na zakup laptopa nowego, czy poleasingowego, by wykonywać swoją pracę efektywnie i sprawnie, nasz sprzęt musi spełnić konkretne warunki. Poniżej przedstawione są najważniejsze cechy, jakimi laptop do pracy powinien się charakteryzować. 

Wielkość laptopa

     Wielkość laptopa powinna być jednym z najważniejszych parametrów, jakie musimy sprawdzić przed zakupem konkretnego modelu. Jeżeli laptop ma być sprzętem typowo przeznaczonym do pracy, nie może on być zbyt duży i ciężki – powinniśmy z łatwością zabrać go do torby i bez problemu z nim podróżować. Obecnie najpopularniejszą przekątną ekranu laptopa jest 13.3 oraz 14 cali. Są to laptopy, które z łatwością przeniesiemy i nie będą stanowiły dla nas dużego obciążenia, głównie ze względu na małą wagę. Istnieją również laptopy w większej przekątnej jak 15.6 czy nawet 17.3, jednak są to sprzęty przeznaczone w głównej mierze do rozrywki takiej jak oglądanie filmów czy granie. 

System operacyjny wbudowany w laptopa

     Kolejną kwestią jest system operacyjny czyli cały mózg naszego laptopa, którego będziemy używać. Obecnie mamy możliwość zakupu sprzętu zarówno z wbudowanym systemem operacyjnym jak i tańsza opcja czyli zakup laptopa bez systemu. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, musimy być świadomi potrzeby samodzielnej instalacji systemu, co może sprawić problem osobom mniej zaawansowanym w dziedzinie komputerów. Najpopularniejszym systemem, który jest wbudowany w laptop jest Windows 10. Jest to najnowsza odsłona oprogramowania firmy microsoft, która znacznie ułatwia pracę z komputerem i dodatkowo gwarantuje bezpieczeństwo przed wszelkiego rodzaju wirusami. Istnieje również system Mac OS, jednak jest on instalowany jedynie w laptopach Apple. 

Procesor 

      Procesor to element laptopa, który odpowiedzialny jest za wydajność komputera i jego szybkość działania. Od szybkości procesora zależy, jak szybko będziemy otwierać poszczególne aplikacje i jak szybko będzie pracować nasz sprzęt w momencie, gdy jednocześnie uruchomimy większą ilość aplikacji. Dwa najpopularniejsze rodzaje procesorów, jakie są obecnie dostępne na rynku to Intel oraz AMD. Oba charakteryzują się dobrą jakością i wydajnością. 

Zobacz również:

 

Pamięć RAM 

     Pamięć RAM również odpowiada za efektywność pracy naszego laptopa. Jeśli jednocześnie manewrujemy przy wielu zakładkach przeglądarki internetowej, to właśnie za płynną pracę laptopa w tym momencie odpowiedzialna jest pamięć ram. W tym aspekcie warto wyznawać jedną podstawową zasadę – im więcej RAM tym lepiej dla naszego laptopa. Zalecaną wartością jest 8 GB pamięci ram, co gwarantuje nam płynność działania laptopa przy wielozadaniowości oraz komfort pracy. Jeśli pracujemy na bardzo wymagających pod względem graficznym aplikacjach jak edytor zdjęć, filmów, wtedy pamięć RAM powinna być odpowiednio zwiększona. 

Rodzaje dysku 

     Laptopy z reguły wyposażone są w dyski HDD oraz SSD. Ta druga opcja wydaje się być znacznie lepszym rozwiązaniem przy zakupie efektywnego laptopa do pracy. Tego typu dysk jest cichy w swojej pracy, jest znacznie szybszy niż tradycyjny dysk HDD a także jest odporny na mechaniczne uszkodzenia. Jedyną wadą tego rozwiązania jest cena – tego typu laptopy są znacznie droższe niż laptopy wyposażone w dysk HDD. Jeśli zdecydujemy się na opcję HDD, mamy pewność że nasz laptop będzie miał bardzo dużą pojemność, jednak kosztem głośnej pracy. 

Dodatkowe funkcjonalności

     Obecnie laptopy do pracy posiadają szereg ciekawych funkcjonalności, które mogą zaważyć na decyzji o zakupie. Ciekawym rozwiązaniem jest wbudowany czytnik linii papilarnych, który ułatwia nam proces logowania się do komputera a także zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli pracujemy również po zmroku, warto zainwestować w laptopa, który posiada podświetlaną klawiaturę. Taka dodatkowa cecha znacznie wpłynie na jakość naszej pracy wykonywanej wieczorami. Przed zakupem laptopa warto też potwierdzić, jakie porty są dostępne w naszym laptopie. Najważniejsze z nich to USB typ A, USB typ C, które są absolutnym minimum w przypadku złączy niezbędnych do połączenia się z innymi urządzeniami. Możemy również zainwestować w sprzęt wyposażony w złącze HDMI, Thunderbolt 3, D-Sub i gniazdo słuchawkowe.