Człowiek średnio spędza od 6 do 8 godzin dziennie w łóżku, gdzie regeneruje swoje siły, dlatego niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie dobranie kołdry i poduszki do swoich potrzeb, tak aby sen był spokojny i zapewniał regenerację organizmu. Współcześnie na rynku można znaleźć kołdry i poduszki wykonane z przeróżnych materiałów, z różnego typu wypełnieniem, syntetycznym lub naturalnym. Stając przed wyborem tych elementów wyposażenia sypialni można dostać zawrotu głowy od mnogości opcji. Jednak nie dla każdej osoby sprawdzi się to samo, dlatego dobrze jest zastanowić się dokładnie nad swoimi preferencjami przed dokonaniem zakupu.

Jaka poduszka i kołdra.

Odpowiednio dobrana poduszka powinna podtrzymywać kark w trakcie snu i zapewniać ergonomiczna pozycje ciała. Twardość poduszki należy dobrać do osobistych preferencji, jedni lubią twarde poduszki, które zapewniają pozycje prawie półsiedzącą w trakcie snu, inni natomiast są zwolennikami bardziej “płaskich”  rozwiązań bez względu na to można wyróżnić jednak kilka rodzai poduszek i kołder ze względu na wypełnienie. .

Poduszki i kołdry z wypełnieniem poliestrowym

to najtańsza opcja dostępna na rynku. Tego typu rozwiązania to świetna opcja dla alergików, ponieważ poliester nie uczula. Dodatkowo pościel wypełnioną takim materiałem z powodzeniem można prać w pralce nawet w wysokich temperaturach, dzięki czemu istnieje możliwość ich dezynfekcji. Jednak warto wspomnieć, że z czasem granulat poliestrowy ulega zbryleniu i poduszki oraz kołdry wypełnione tym materiałem tracą na wygodzie.

Wypełnienie naturalne – czyli puch i pierze

Jeśli ktoś oczywiście nie jest alergikiem nie nie posiada uczulenia na te wypełnienie pierze to doskonałe i trwałe rozwiązanie.

Pierze jest bardzo puszyste, a w dodatku lekkie, do tego doskonale odprowadza wszelka wilgoć, a także grzeje w okresie zimowym. Obecnie sprzedawane pościel z wypełnieniem tego typu także nadają się do prania w pralkach jednak w nieco niższych temperaturach.

Wypełnienie piankowe

Najczęściej spotykane jest w poduszkach. Jest ono niezwykle elastycznie i dopasowuje się do kształtów ciała w odcinku szyjnym. Nie powoduje ono alergii Poduszki z tego typu wypełnieniem występują w opcji ortopedycznej jak także klasycznej.

Nowoczesny lateks

Coraz częściej można spotkać wypełnienie kołder i poduszek wykonanie z lateksu, ponieważ jest to trwały materiał nie absorbuje kurzu i zanieczyszczeń, także z powodzeniem sprawdzi się w sypialniach osób cierpiących na wszelakie alergie.

Poduszki z wypełnieniem z bambusa

Wypełnione są włóknami bambusowymi, które są miękkie oraz posiadają właściwości antybakteryjne i antystatyczne. Idealnie odprowadzają wilgoć i pozwalają oddychać skórze w czasie snu, dlatego także doskonale sprawdzą się u alergików.

Wymiary dopasowane idealnie do potrzeb.

Wymiary kołdry i poduszki to bardzo indywidualna sprawa, jednak warto brać pod uwagę kilka kwestii. Jeśli na przykład dzielimy jedna kołdrę z partnerem, warto zastanowić się nad większym egzemplarzem na przykład 180 na 200 centymetrów, aby nie zabierać sobie w nocy nawzajem kołdry, opcja 200 na 220 jest także dobrym rozwiązaniem, jednak przy tym formacie należy liczyć się z dużym kosztem pościeli dopasowanej do takiego wymiaru. Dla osób, które preferują posiadanie własnej kołdry dobrym rozwiązaniem są wymiary 80 na 200 centymetrów, taka kołdra pozwala na swobodne okrycie całego ciała. Jeśli natomiast chodzi o poduszki, tutaj należy przy zakupie zwrócić uwagę na to, aby po położeniu głowy cały odcinek szyjny spoczywa swobodnie na niej, a głowa nie zsuwała się z za małej powierzchni.

Pokrycie

Pokrycie kołdry i poduszki to równie istotna kwestia. Najlepiej jest stawiać na te, które są wykonane z od[ornych materiałów, które swobodnie można prać w pralce i które przepuszczają powietrze. Nowoczesne poduszki i kołdry posiadają pokrycie wzbogacone o dodatek jonów srebra, które działają antybakteryjnie, co znacznie polepsza ich właściwości. Powłoki wykonywane z naturalnych materiałów jak bawełna czy len, doskonale sprawdza się u osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania oraz lubią naturalne materiały. tego typu powłoki, są bardzo przyjemne w dotyku. Warto tez zwrócić uwagę na poduszki i kołdry z powierzchnia sezonową, które przyłożone jedna strona do ciała grzeją, natomiast druga chłodzą i izolują od ciepła pochodzącego z zewnątrz. Tego typu rozwiązanie pozwalają na korzystanie z jednego kompletu kołdry i poduszki przez cały rok.

O ile przy doborze kołdry można postawić na pełna dowolność, o tyle kupując poduszkę, należy się pochylić głębiej nad wszelkimi jej właściwościami, ponieważ to właśnie w głównej mierze ona odpowiada za odpowiedni sen. Odpowiednio dobrana, potrafi zniwelować niemal do zera problemy związane z bólem pleców czy kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zawsze należy pamiętać o tym, aby stawiać na rozwiązania, które chronią i dbają o nasze zdrowie. Zdrowy sen i regeneracja organizmu w dużej mierze zależy od tego, w jakich warunkach to wykonujemy. Warto zadbać o te elementy, na które mamy wpływ.