Coraz więcej naszych rodaków decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, dzięki któremu będą mogli spełnić marzenie o posiadaniu własnego mieszkania czy o budowie domu. W niektórych krajach zachodnich wielu przedsiębiorców oraz osoby prywatne decydują się na wzięcie kredytu, aby odważnie realizować własną wizję życia. Coraz więcej naszych rodaków również zadaje sobie pytanie, dlaczego warto zdecydować się na kredyt hipoteczny i na co zwrócić uwagę?

Czy kredyty hipoteczne są popularne?

Kredytem hipotecznym najczęściej nazywamy długoterminowy kredyt pozwalający sfinansować zakup nieruchomości. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki jest koszt kredytu hipotecznego, musisz wiedzieć, że zależy on od bardzo wielu czynników. Głównym kosztem są oczywiście odsetki od kredytu hipotecznego, znaczenie ma też wysokość prowizji dla banku, koszty notarialne, oraz inne opłaty. Wiele osób decyduje się na kredyt mieszkaniowy nawet pomimo posiadania dość pokaźnej sumy na koncie. Dzięki kredytowi będą one miały poczucie bezpieczeństwa, gdyż nie zostaną bez środków do życia w razie nagłych wypadków losowych. Z pewnością można więc spać spokojniej z wizją kredytu do spłacenia, niż w sytuacji, w której wiemy, że przez długi czas czeka nas niepewne życie od pierwszego do pierwszego, ponieważ wszystkie nasze oszczędności wydaliśmy na zakup wymarzonej nieruchomości. Często zadawane pytanie brzmi: czy możliwy jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Przepisy związane z wkładem własnym zostały zmienione w 2017 roku, sprecyzowana wówczas wartość wkładu własnego obowiązywała także w 2018 roku. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak obliczyć koszt kredytu, być może przydatne okaże się skorzystanie z kalkulatora kredytowego. To usługa oferowana często online, dzięki której z pewnością uda Ci się przejrzyście określić opłaty, które Cię czekają. Rosnąca popularność kredytów hipotecznych wśród przeciętnych osób sprawiła, że mamy dziś coraz więcej ofert. Pomocne może się okazać skorzystanie z niezależnego doradcy kredytowego

Jak spłacać raty kredytu hipotecznego?

Jeśli już zdecydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego w Szczecinie, kolejne pytanie, jakie się pojawia, brzmi: co lepsze, raty malejące, czy równe? Wiele osób  odruchowo odpowiada, że raty malejące są najbardziej korzystne. Jednak w przypadku kredytów hipotecznych sprawa nie jest tak prosta, gdyż zakup nieruchomości zazwyczaj pociąga za sobą dodatkowe specyficzne wydatki. Ponieważ w przypadku rat malejących od razu po zakupie mieszkania będziemy płacić więcej, może się okazać, że będziemy mieli mniej pieniędzy na inne wydatki, niezbędne do jego wykończenia czy urządzenia. Od takiej sytuacji prosta droga prowadzi do zaciągnięcia kolejnego kredytu lub do zapożyczania się u rodziny, czy znajomych, czego chcieliśmy przecież uniknąć, decydując się na kredyt hipoteczny, umożliwiający nam samodzielne wejście w dorosłe, niezależne życie. Osoby młode, będące dopiero u progu swej zawodowej kariery, nierzadko zarabiają mało, dlatego też malejące raty kredytu hipotecznego mogą być dla nich niekorzystne. Początkowo będą musiały one wydawać duże pieniądze na spłatę kredytu hipotecznego, a przecież to właśnie na początku przygody, zwanej samodzielnym życiem, pojawia się najwięcej dużych wydatków, związanych z urządzaniem się, czy z ewentualnym przygotowywaniem się na narodziny dziecka. Niska pensja osoby będącej na początku zawodowej kariery z pewnością nie będzie pomocna, więc taka sytuacja mogłaby ostatecznie doprowadzić do konieczności ponownego skorzystania z dodatkowej pomocy finansowej.

Kiedy najbardziej opłaca się kredyt hipoteczny?

Opłacalność kredytu hipotecznego zależy także od bieżących warunków ekonomicznych. Z pewnych powodów nawet osoby dysponujące dużymi środkami finansowymi czasem uważają, że lepiej będzie wziąć kredyt, niż wydać jednorazowo ogromne pieniądze na zakup mieszkania. Dlaczego? W przypadku, gdy mamy do czynienia z inflacją, spłacanie rat kredytu może stać się mniej odczuwalne. Dlatego też niektórzy uważają, że osoby planujące wzięcie kredytu hipotecznego mogą wyjść na nim korzystnie z powodu inflacji. Jeśli zamierzasz skorzystać z doradcy kredytowego, który zadeklaruje, że wybierze dla Ciebie najlepszą ofertę kredytu hipotecznego, najlepiej, jeśli wybierzesz osobę niezależną, która otrzymuje pensje za uczciwe doradztwo kredytowe, a nie za oferowanie kredytów konkretnej firmy czy konkretnego banku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że usługa przebiegnie rzetelnie i faktycznie zostaną Ci przedstawione takie oferty kredytów hipotecznych, jakie Twój doradca uzna za najlepsze dla Ciebie, a nie te, których sprzedaż zagwarantuje mu korzyści. Zastanawiając się nad tym, jakie będą koszty kredytu hipotecznego, który Ci oferują, nie możesz brać pod uwagę wyłącznie wysokości rat, ale musisz zsumować wszystkie koszty, takie jak prowizja. Zwróć też koniecznie uwagę na to, by umowa z bankiem nie zawierała klauzul, pozwalających na modyfikację marży podczas spłaty.