Kupno mieszkania od dewelopera jest spełnieniem marzeń wielu ludzi. Niestety, samo zapłacenie za nie nie oznacza tego, że będziemy mogli się wprowadzić – po pierwsze bowiem będzie ono w tak zwanym stanie deweloperskim, a po drugie – będziemy je wpierw musieli odebrać, a więc podpisać protokół odbioru, dostać klucze i stać się prawnym jego właścicielem. To drugie jest bardzo istotnym etapem kupowania mieszkania – dlaczego?
Z jakich powodów warto przyłożyć się do odbioru mieszkania od dewelopera?
Odbiór mieszkania to jeden z ważniejszych etapów całej inwestycji z naszej strony – przez wielu uważany jest za wręcz najważniejszy. To właśnie w jego trakcie sprawdzamy, czy firma budowlana wywiązała się z umowy oraz czy mieszkanie spełnia najwyższe standardy oraz po prostu nam pasuje. Deweloper ma obowiązek dopilnować, by w mieszkaniu nie było miejsca na uchybienia, źle wykonane elementy czy jakiekolwiek usterki, które mogłyby utrudnić lub uniemożliwić jego urządzanie. Musimy zdawać sobie sprawę, że ten obowiązek na nim spoczywa oraz nie może wycofać się z wcześniej podpisanej umowy – w związku z tym jest zobowiązany do poprawy wszystkiego, co do poprawy mu zgłosimy. Odbiór mieszkania jest więc decydujący, gdyż jeżeli znajdziemy coś, co nam nie pokazuje już po odebraniu kluczy i zatwierdzeniu, że akceptujemy mieszkanie w stanie, w jakim jest nam ono oddawane nie będziemy mieli możliwości reklamacji.
Oczywiście, pogłoski o tym, że deweloper ma obowiązek udzielać przynajmniej 3-letniej gwarancji na całą inwestycję jest prawdziwe. Nie wiąże się jednak z wnętrzem naszego mieszkania i elementami typowymi dla niego, a raczej z całym budynkiem, jego konstrukcją oraz ewidentnymi błędami w jego rozplanowaniu czy też projekcie. Właśnie dlatego wiedzmy, że po podpisaniu protokołu jesteśmy zdani na siebie, a wszelkie poprawki będziemy musieli robić nie tylko na własną rękę, ale i za własne pieniądze.
Co zrobić, aby być zadowolonym z odbioru mieszkania od dewelopera?
Przystępując do odbioru musimy pamiętać, aby podejść do tego racjonalnie i na “chłodno”. Wiadome jest, że jest to chwila, na którą czekaliśmy od bardzo dawna, a ekscytacja związana z możliwością zamieszkania w swoim własnym lokum jest na tyle duża, że może przyćmić tę właśnie racjonalność. Musimy się na to zdobyć i spojrzeć na wszystko tak krytycznie, jak się tylko da – deweloper ma czas i nie musimy podpisywać umowy w kilka minut. Zwłaszcza, że nie kupujemy ubrania czy nawet samochodu, a bardzo drogie mieszkanie. Oto wskazówki, które pomogą nam w pozytywnym odbiorze mieszkania i zapewnieniu sobie pełnej satysfakcji z niego:
- zadbajmy o to, by sprawdzić wszystko – jeżeli obawiamy się, że zapomnimy o czymś, przygotujmy sobie listę, która pomoże nam zwrócić uwagę na najmniejsze detale – pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach, a deweloper musi naprawić również najmniejsze defekty.
- nie wybierajmy się w pojedynkę – na odbiór mieszkania zabierzmy ze sobą inną osobę, najlepiej taką “z zewnątrz”, w pełni neutralną. Idealną sytuacją byłoby zabranie ze sobą kogoś, kto pracuje w branży remontowej i doskonale wie, jakie pytania zadawać, na co zwrócić uwagę i jak sprawdzić najważniejsze aspekty czysto techniczne.
- zadbajmy o dobry termin – nierozsądne jest wybranie się na oględziny mieszkania późnym wieczorem. Zadbajmy o to, aby mieszkanie było dobrze oświetlone przez światło słoneczne – to właśnie w nim najłatwiej jest dostrzec wszelkiego rodzaju defekty.
- sprawdźmy podstawy – istnieje sporo rzeczy, które możemy sprawdzić na własną rękę. Możemy, a nawet powinniśmy. Podłączmy laptopa sprawdzając, czy w gniazdkach jest prąd, sprawdźmy połączenie z Internetem (również gwarantowane przez wielu deweloperów), ale też szczelność drzwi i okien. Za pomocą zwykłej piłeczki jesteśmy w stanie określić, czy podłoga jest równa, a najzwyczajniejsza ekierka pozwoli nam sprawdzić, czy zachowane są kąty w rogach mieszkania.
- sprawdźmy balkon – jest on czymś, co ludzie bardzo często pomijają przy odbiorze mieszkania, skupiając się na lokum samym w sobie. Właśnie tam najczęściej budowlańcy popełniają błędy – zwłaszcza w posadzce i przy projekcie parapetów. Balkon powinien spełniać takie same standardy, jak samo mieszkanie i traktujmy go jak dodatkowe pomieszczenie, a nie jako “gratis od dewelopera”.
Podsumowanie
Choć intencją, jaką ma każdy deweloper oddający kupującemu mieszkanie do użytku jest dostarczenie mu go w jak najlepszym stanie, ekipa budowlana bardzo często popełnia błędy – czasem mniejsze, czasem nieco większe. Warto zadbać o to, aby tych błędów nie było w mieszkaniu kupionym przez nas. Jedynym momentem, w którym wychwycenie ich będzie miało dla nas znaczenie jest ten, w którym będziemy odbierać to lokum. Dlatego też zadbajmy, aby odpowiednio się do tego przygotować i sprawdzić absolutnie wszystko, wliczając w to nawet najmniejsze detale. Pamiętajmy, że przy tym prawo jest po naszej stronie, a my musimy dostać mieszkanie, które będzie nas w pełni satysfakcjonować, bez kompromisów. Zwłaszcza, że zapłaciliśmy za nie niemałe pieniądze.